MRiRW zamierza ograniczyć dostępność środków ochrony roślin
Przygotowaliśmy zmianę przepisów, która utrudni dostępność najbardziej toksycznych środków do ochrony roślin – przekazał dziś wiceszef MRiRW, Michał Kołodziejczak. Jak dodał, resort planuje wprowadzenie przepisów zakazujących sprzedaży takich środków w internecie.
Podczas piątkowej konferencji prasowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) wiceminister Michał Kołodziejczak zwrócił uwagę, że niektóre osoby chcąc pozbyć się z ogrodu kretów kupują środki, które są przeznaczone tylko dla „przeszkolonych, profesjonalnych użytkowników”.
„Nie każdy tego przestrzega” – podkreślił.
W środę policja w Nowym Tomyślu otrzymała zgłoszenie dotyczące śmierci trzyletniego dziecka. Dziewczynka trafiła do szpitala z objawami zatrucia. W czwartek policja poinformowała, że – według ustaleń funkcjonariuszy – kilka godzin przed zatruciem na terenie nieruchomości rodziny użyto chemicznego środka przeciw gryzoniom. Preparat został użyty na zewnątrz budynku, ale śledczy podejrzewali, że silne opary mogły być przyczyną zatrucia.
Oficer prasowy grodziskiej straży pożarnej, bryg. Marcin Nowak, powiedział, że wezwani w środę na miejsce zatrucia ratownicy wykryli na terenie nieruchomości silnie trujący fosforowodór. Dodał, że tabletki z środkiem chemicznym przeciwko gryzoniom były umieszczone w zewnętrznych elementach konstrukcji budynku.
Jak stwierdził wiceszef MRiRW, resort zwrócił uwagę na łatwą dostępność takich preparatów już w lipcu.
„Już przed tą tragedią przygotowaliśmy zmianę przepisów, która wskaże na zmiany i utrudni dostępność tych najbardziej toksycznych środków” – powiedział.
„Ta tragedia przyspieszy te działania i jeszcze bardziej je zaostrzy” – zapewnił.
Michał Kołodziejczak zapowiedział ponadto, że w przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie MRiRW z przedstawicielami Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, „gdzie zostaną podjęte dodatkowe prace mające na celu wprowadzenie kolejnych ograniczeń, tak żeby nie było możliwości nabywania przez internet środków zawierających toksyczny związek – fosforek glinu”.
„Apeluję do wszystkich, którzy chcą używać tego typu środków o ostrożność. Każdy z nich zawiera na etykiecie dokładne wytyczne, które wskazują na niestosowanie tych środków przez osoby, które nie są do tego przeszkolone i uprawnione. Większość z nas nie jest” – podsumował wiceminister.
PAP