fot. PAP/EPA

Wzrost napływu migrantów do Bośni i Hercegowiny. Problem odczuwa także Chorwacja

Wszystkie dostępne wskaźniki sugerują, że możemy oczekiwać większego napływu imigrantów do Bośni i Hercegowiny – ocenił dyrektor bośniackiego Biura ds. Cudzoziemców Żarko Laketa. Problem ma już Chorwacja. „Napływ imigrantów znacząco wzrósł, ale policja dobrze radzi sobie z problemem” – powiedziała wojewoda położonej w Chorwacji żupanii karlowackiej Martina Furdek Hajdin. Z kolei chorwacka, prawicowa opozycja mówi, że rząd w Zagrzebiu „ukrywa prawdziwą skalę inwazji migrantów”.

Władze Bośni i Hercegowiny zaznaczyły, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy odnotowano wzrost liczby przypadków zidentyfikowanych imigrantów. Łącznie w kraju przebywa ich obecnie 2,5 tys.

W 2023 roku w Bośni i Hercegowinie zarejestrowano 26 527 imigrantów, z których najwięcej – 12 tys. – pochodzi z Afganistanu. 5 tys. osób przybyło do kraju z Maroka, po tysiącu z Pakistanu i Bangladeszu. Bośniackie media informowały w ostatnich tygodniach o zwiększonej liczbie próbujących dostać się do Unii Europejskiej obywateli Chin i Turcji.

Dane bośniackiego Biura ds. Cudzoziemców wykazały, że Chorwacja skierowała do kraju ponad 9 tys. wniosków o readmisję imigrantów, z których zaakceptowano jedną trzecią. Wzrosła też liczba podobnych wniosków kierowanych z Bośni i Hercegowiny do Serbii – jednego z kierunków przybywania do kraju imigrantów – z których Belgrad przyjął około połowę.

W położonej w żupanii karlowackiej gminie Krnjak w październiku otworzone zostanie specjalne centrum recepcyjne dla trafiających do kraju imigrantów. Ośrodek – powstający z opuszczonych obiektów wojskowych – będzie w stanie pomieścić ok. 500 migrantów.

„Decyzja ta zapadła na poziomie centralnym, ale oceniamy, że w tej chwili – z uwagi na zamknięty charakter obiektu – jest to najlepsze możliwe rozwiązanie sytuacji” – oceniła Furdek Hajdin.

Narastająca nielegalna imigracja stała się jednym z głównych problemów chorwackiej debaty publicznej. Prawicowa opozycja w krajowym parlamencie wezwała do organizacji referendum w tej sprawie oraz rozlokowania wojsk na granicach.

Ruch Ojczyźniany w opublikowanej na początku października deklaracji „Stop inwazji imigrantów” podkreśla się, że „Chorwacja, chcąc zapewnić uchodźcom wsparcie humanitarne, narażona jest na zorganizowaną inwazję imigrantów”.

„Jesteśmy świadkami terroru, jaki stosuje się wobec obywateli Chorwacji na obszarach przygranicznych, ale także zbrojnych starć służb z osobami, które nielegalnie próbują przekroczyć nasze granice. Rząd celowo próbuje ukryć prawdziwą, przerażającą skalę zorganizowanej inwazji migrantów na Chorwację” – ostrzegła partia.

Minister spraw wewnętrznych Chorwacji Davor Bożinović podał, że w 2023 roku ujęto w kraju niemal tysiąc przemytników ludzi. Liczba przybywających do Chorwacji imigrantów wzrosła w tym roku o 170 proc., a liczba złożonych wniosków o azyl – o 700 proc.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl