fot. Tomasz Strąg

Chorwacki parlament ratyfikował tzw. konwencję antyprzemocową

Parlament Chorwacji ratyfikował w piątek stambulską Konwencję Rady Europy przeciwko przemocy w rodzinie, ostro krytykowaną przez stowarzyszenia konserwatywne i katolickie, które wyrażały obawy, że narazi ona na niebezpieczeństwo wartości tradycyjnej rodziny.

Za ratyfikacją głosowało 110 ze 142 deputowanych obecnych na posiedzeniu parlamentu, trzydziestu było przeciwko, a dwaj wstrzymali się od głosu. Ratyfikację Konwencji zaproponował konserwatywny premier Andrej Plenković, ale część deputowanych z jego partii Chorwacka Wspólnota Demokratyczna (HDZ) głosowała przeciwko.

Poparcie, którego udzielili w tej sprawie szefowi rządu socjaldemokraci i inne ugrupowania opozycyjne, zapewniło powodzenie jego wnioskowi.

Licząca 4,2 miliona mieszkańców Chorwacja jest w ok. 90 procentach krajem katolickim.

Konwencja stambulska została już ratyfikowana przez 29 krajów, w tym przez 18 krajów członkowskich Unii Europejskiej, do której Chorwacja przystąpiła w 2013 roku.

Kraje sygnatariusze Konwencji zobowiązują się do zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej.

Część chorwackich konserwatystów wyraża obawy, że pod pozorem ochrony kobiet Konwencja Rady Europy zmierza do anulowania różnic uwarunkowanych płcią, może stanowić poparcie dla małżeństw homoseksualnych i jest sprzeczna z chorwacką tradycją chrześcijańską.

PAP/RIRM

drukuj