Wzrasta liczba bezrobotnych 60-latków

Szybko wzrasta liczba bezrobotnych wśród 60latków. To pierwsze konsekwencje wydłużenia wieku emerytalnego przez rząd. W ciągu roku w grupie wiekowej 60 lat i więcej liczba samych zarejestrowanych bezrobotnych zwiększyła się o 7 tys. do blisko 89 tys. osób.

Powodem tego zjawiska jest wydłużanie się z roku na rok powszechnego wieku emerytalnego.

W czerwcu bieżącego roku kobiety mogły przechodzić na emeryturę nie tak jak do 2013 r. – w wieku 60 lat, ale 60 lat i 8 miesięcy. Liczba pań powyżej 60-go roku życia bez pracy wzrosła w ciągu roku o 3 tys. 800. Wzrasta także liczba bezrobotnych mężczyzn w tym wieku.

Te dane pokazują nie tylko skutki kontrowersyjnej reformy emerytalnej, ale także nieskuteczność rządowych programów na aktywizację bezrobotnych – mówi poseł Stanisław Szwed, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

– Wzrost bezrobocia to właśnie skutek wydłużenia wieku emerytalnego. Oczywiście pierwszą decyzją, którą będziemy chcieli podjąć i pierwsze kroki w tej sprawie podejmie prezydent Andrzej Duda, czyli przywrócenie wieku emerytalnego wynoszącego dla kobiet 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat. Jeżeli nie uda się to w tej kadencji, to mamy nadzieję, że po jesiennych wyborach będzie zmiana władzy i wówczas Prawo i Sprawiedliwość wprowadzi te zmiany. Wszystkie programy zapowiadane szumnie jeszcze przez Donalda Tuska i przez premier Ewę Kopacz – tzw. 60 + – absolutnie nie skutkują. Pracodawcy nie są zainteresowani taką formą wsparcia dla tych osób. Jeszcze raz powtarzamy, że przy wieku emerytalnym to musi być dobrowolność – podkreśla poseł Stanisław Szwed.

Mimo to sytuacja seniorów na rynku pracy i tak jest lepsza niż młodzieży – w I kwartale stopa bezrobocia osób w wieku 55-64 lata wynosiła (uwzględniając szarą strefę), 6,6 proc., a wśród młodych do 24 lat ponad 23 proc. Jednak bezrobocie wśród młodych systematycznie spada, a wśród seniorów – systematycznie rośnie.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl