fot. PAP/EPA

Wzmożone wysiłki na rzecz pomocy humanitarnej mieszkańcom Strefy Gazy

Do Strefy Gazy powoli wraca internet  i łączność telefoniczna. Wiele państw podejmuje wysiłki, by dotarła tam pomoc humanitarna. Polskie MSZ wciąż zabiega o ewakuację Polaków, którzy utknęli w Strefie Gazy.

Trwa kolejny dzień zaciętych walk w Strefie Gazy. Armia izraelska nie zaprzestaje poszukiwań bojowników Hamasu.

– Myślę, że toczymy nie tylko naszą wojnę. Uważam, iż toczymy bitwę cywilizacyjną z barbarzyństwem. Walczymy także z wrogiem, który jest najbardziej dzikim wrogiem, jakiego widzieliśmy od czasów Holokaustu, który popełnia podwójną zbrodnię wojenną: nie tylko celowo celuje w ludność cywilną, ale także celowo wykorzystuje cywilów jako ludzkie tarcze – mówił premier Izraela, Benjamin Netanjahu, podczas spotkania ze swoim bułgarskim odpowiednikiem.

Władze w Tel Awiwie twierdzą, że robią wszystko, by uchronić cywilów przed niebezpieczeństwem. Armia wzywa do natychmiastowej ewakuacji miasta Gaza. Jest ono oblężone, a siły izraelskie mają tam wejść w ciągu najbliższych dwóch dni.

O pomoc humanitarną apeluje sekretarz stanu USA, Antony Blinken, który w poniedziałek spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Turcji.

Oczywiście omawialiśmy kryzys w Gazie, w tym wysiłki na rzecz znacznego rozszerzenia pomocy humanitarnej dla osób potrzebujących, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się konfliktu na inne części regionu oraz to, co możemy zrobić, aby stworzyć warunki dla trwałego pokoju dla Izraelczyków i Palestyńczyków – oznajmił Antony Blinken.

Unia Europejska również zapowiedziała zwiększenie pomocy. Poinformowała o tym przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen.

– Dwa tygodnie temu potroiliśmy już naszą pomoc dla Gazy. Dziś mogę ogłosić, że dalej zwiększamy pomoc humanitarną dla Gazy o kolejne 25 milionów euro – podkreśliła szefowa KE.

Jednocześnie wciąż trwają rozmowy między Izraelem, Egiptem i przedstawicielami ONZ o utworzeniu korytarzy umożliwiających transport pomocy. Bez nich cywilom w Strefie Gazy zagraża kryzys humanitarny. Brakuje żywności i wody pitnej. Rośnie bilans ofiar. Pomoc organizuje także Caritas Polska.

– Caritas Polska jest w stałym kontakcie z naszym partnerem Caritas Jerozolima, która uruchomiła dwumiesięczny projekt interwencyjny. W ramach tego projektu Caritas Polska przekazuje 100 tys. złotych – oznajmiła Sylwia Hazboun z Caritas Polska.

Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na zakup żywności i środków medycznych. Do Strefy Gazy powoli wraca łączność telefoniczna i internet. Nadal jednak kontakt z Polakami, który się tam znajdują, jest utrudniony. Na ewakuację czeka 29 naszych rodaków.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl