Rząd Korei Płd. postanowił wznowić pomoc humanitarną dla Korei Płn.

Rząd Korei Południowej oświadczył dziś, że wznowi pomoc humanitarną dla dzieci i ciężarnych kobiet w Korei Północnej, ale o terminie pierwszych dostaw poinformuje później. Seul wstrzymał pomoc po próbie atomowej Pjongjangu ze stycznia 2016 roku.

Jak podało południowokoreańskie ministerstwo ds. zjednoczenia, żywność za 4,5 mln dolarów dla dzieci i kobiet w ciąży ma zostać przekazana na rzecz Światowego Programu Żywnościowego (WFP), a szczepionki i leki o wartości 3,5 mln dolarów mają trafić do Funduszu Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom (UNICEF).

Resort podkreślił, że pomoc dla Koreańczyków z Północy nie obejmuje gotówki i „realistycznie patrząc, nie ma możliwości”, by reżim w Pjongjangu mógł wykorzystać te dostawy na własny użytek. Rząd w Seulu podejmie decyzję o terminie przekazania pomocy na podstawie stanu relacji z Koreą Płn. – dodano.

Jak pisze agencja AP, decyzja o wznowieniu pomocy wywoła debatę w Korei Płd., gdzie wielu polityków i zwykłych obywateli obawia się, że osłabi to wysiłki na rzecz zaostrzenia sankcji i zwiększenia presji na komunistyczną dyktaturę. Deputowany i rzecznik opozycyjnej Partii Ludowej Son Kum Dzu ocenił, że wybrano zły czas na podobne działania, bo społeczność międzynarodowa, usiłująca zwiększyć naciski na Koreę Płn., może je odebrać jako sprzeczne sygnały z Seulu.

Po raz ostatni Korea Płd. przekazała Korei Płn. pomoc humanitarną za pośrednictwem organizacji międzynarodowej w grudniu 2015 roku; była to równowartość 800 tys. dolarów na projekt Funduszu Ludnościowego Narodów Zjednoczonych. Miesiąc później Pjongjang przeprowadził czwartą próbę atomową.

Od tego czasu Korea Płn. przeprowadziła kolejne dwie próby z bronią jądrową (ostatnia miała miejsce 3 września), wielokrotnie testowała nowe systemy rakietowe, w tym międzykontynentalne rakiety balistyczne (ICBM) potencjalnie zdolne do uderzenia w terytorium USA, a w ostatnich tygodniach dwukrotnie wystrzeliła dwa pociski średniego zasięgu, które przeleciały nad terytorium Japonii.

Według danych szacunkowych ONZ 18 mln z 25 mln mieszkańców Korei Północnej w różnym stopniu cierpi z powodu niedoborów żywności, a w kraju panuje wysoka umieralność dzieci i matek. Na skutek klęsk żywiołowych i zrujnowanej gospodarki kraj nie jest w stanie samodzielnie wyżywić swych obywateli i jest skazany na pomoc zagraniczną.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl