Min. Zalewska: za miesiąc szczegóły nt. opieki stomatologicznej w szkołach

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska zapowiedziała, że za miesiąc przestawi szczegóły dotyczące opieki medycznej, w tym stomatologicznej w szkołach. Dodała, że od września 2018 r. każdy uczeń w szkole podstawowej zje ciepły posiłek. Podkreśliła, że „jedzenie jest narzędziem edukacyjnym”.

Anna Zalewska pytana była w TVP info o wprowadzenie do szkół opieki stomatologicznej.

„To jest kwestia miesiąca, wicepremier Mateusz Morawiecki razem z ministrem zdrowia Konstantym Radziwiłłem znaleźli bardzo duże dodatkowe pieniądze na to, żeby wyposażyć gabinety medyczne, ale również stomatologiczne, byśmy mogli za miesiąc powiedzieć precyzyjnie, jak będzie wyglądać opieka stomatologiczna. To jest strategiczna kwestia” – powiedziała minister Zalewska.

Zapowiedziała, że od 2018 r. w szkołach podstawowych każde dziecko zje obiad.

„Deklarowaliśmy także, że każde dziecko, przynajmniej w szkole podstawowej, zje ciepły posiłek, zje obiad. To już od września 2018 r. My nie możemy w XXI wieku mówić o dożywianiu dzieci, to absolutne nieporozumienie. Jedzenie jest edukacyjnym narzędziem. To są takie plany związane z reformą, ale jednocześnie z modelem szkoły, jaka powinna być w XXI wieku” – podkreśliła.

Minister dodała, że dyrektor szkoły z Radą Pedagogiczną może wydłużyć przerwę obiadową.

„Już w tej chwili dyrektor z Radą Pedagogiczną może powiedzieć, że przerwa na obiad nie wynosi 20 min, a 40 min” – przypomniała.

Minister poinformowała także, że w każdej szkole będzie pedagog.

„W 2019 r. chcielibyśmy, aby w każdej szkole, bo teraz jest w co drugiej, był pedagog, żeby uczeń miał blisko do tego, któremu może się pożalić” – powiedziała.

PAP/RIRM

drukuj