fot. PAP/Radek Pietruszka

RPD o nowym roku szkolnym: Myślę, że jesteśmy w miarę przygotowani

Na pewno wszyscy na to czekali i wszyscy mieli w głowie, że musimy wrócić do szkół z naszymi dziećmi, z naszymi uczniami. Myślę, że wszyscy jesteśmy w miarę przygotowani do tego wielkiego wyzwania – powiedział rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak.

Inauguracja roku szkolnego w dobie epidemii koronawirusa była jednym z tematów rozmowy z RPD w TVN24. Mikołaj Pawlak na uwagę prowadzącego, że decyzja MEN o tym, w jaki sposób uczniowie wracają do szkół, wywołuje mnóstwo kontrowersji, zapytań i niepokoju, odpowiedział: „4,5 miliona uczniów, 20 tys. szkół – myślę, że wszyscy jesteśmy w miarę przygotowani do tego wielkiego wyzwania”.

Rzecznik podkreślił też pracę, która jest teraz przed dyrektorami szkół, nauczycielami i rodzicami.

„Wszyscy jesteśmy od tego, żeby dzieci były kształcone, edukowane, dodatkowo wychowywane też w szkole – wszystkim nam na tym zależy. Kwestia sposobu” – podkreślił.

Mikołaj Pawlak został również zapytany, czy powie z pełną odpowiedzialnością, że szkoły, dyrektorzy, nauczyciele, uczniowie i rodzice są przygotowani na to, co będzie się działo w najbliższych godzinach i dniach w polskich szkołach.

„Na pewno wszyscy na to czekali i wszyscy mieli w głowie, że musimy wrócić do szkół z naszymi dziećmi, z naszymi uczniami i kwestia sposobu, kwestia zagospodarowania miejsc, stref odpowiednich. Stąd moje wystąpienie sprzed kilku dni, dotyczące dbałości o tych najbardziej zagrożonych, czyli chociażby o dzieci z różnymi dolegliwości czy dzieci, w których domach są osoby starsze lub z dolegliwościami” – odpowiedział.

Pytany, czy uwagi, nakazy i reguły przygotowane przez MEN nie są zbyt mało precyzyjne i czy nie oczekiwałby dużo bardziej precyzyjnych wytycznych dotyczących sposobu zachowania w szkołach dla dyrektorów, odpowiedział, że „gdybyśmy byli bardzo precyzyjni w przepisach rozporządzeń, to byśmy doszli do absurdu i na pewno wszystkich możliwości byśmy nie wyczerpali”.

„Musimy w pewien życiowy sposób podchodzić do sprawy” – podkreślił.

Na pytanie, czy może powiedzieć z ręką na sercu, że rok szkolny w takim kształcie nie jest pójściem na żywioł i „wielkim, żebym nie powiedzieć największym eksperymentem rozmrożeniowym w tej pandemicznej historii Polski”, Pawlak odpowiedział, że „cały świat się rozmraża, cały świat ma ten eksperyment”.

„Wszyscy drżymy i nie położę ręki na sercu, tak jak pan nie położy, gdyby pan posyła swojej dzieci” – zaznaczył.

PAP

drukuj