Wyprawka szkolna

Dla wielu polskich rodzin to było wyjątkowe lato. Dzięki wsparciu z programu „Rodzina 500 plus” mogły one udać się na wspólny wypoczynek. Jednak już za półtora tygodnia, 1 września, wakacje dobiegną końca, a co za tym idzie, rozpocznie się rok szkolny.

Oznacza to kolejne, znaczące uderzenie w rodzinny budżet. Podręczniki i przybory szkolne – na nie rodzice wydadzą kilkaset złotych.

 – Między 350 a 500 w zależności od zestawu, czy są dodatki, jak języki, atlasy, ewentualnie ile ćwiczeń (jedno czy dwa), od tego wszystkiego zależy – powiedział Piotr Pańszyk, sprzedawca podręczników i artykułów szkolnych.

Gdy dorzucimy do tego niezbędne akcesoria, koszt oscyluje w granicy 600 złotych. To i tak mniej, niż przed rokiem – mówi ekonomista Mariusz Kękuś.

– Jest to około 100 zł mniej niż w zeszłym roku, analitycy wskazują, że przyczyną tej mniejszej kwoty może być to, że część osób wcześniej zakupiła artykuły dla dzieci dzięki działaniu programu „500 plus” – powiedział Mariusz Kękuś, ekonomista.

Rządowy program będzie wsparciem aż dla 36 proc. rodziców, którzy planują zakup artykułów szkolnych i podręczników. Dla Pani Marty i jej rodziny to spora ulga.

 – Na pewno będzie nam łatwiej niż w zeszłym roku, natomiast myślę, że kredytów na to nie będziemy brali, postaramy się nasz budżet połączyć z tym co dostajemy z „500 plus” – powiedziała Marta Bejda, matka trojga dzieci.

Te rodziny, które nie są w stanie uporać się z wydatkiem na wyprawkę szkolną nie pozostaną osamotnione. Jak co roku Caritas organizuje akcję „Tornister Pełen Uśmiechów”. W jej promocję włączyli się aktorzy czy znani dziennikarze.

 – Polscy sportowcy walczą na IO w Rio, realizują swoje wielkie marzenie, ale kiedyś mieli te niewielkie, kiedyś mieli jakiś początek drogi, jakiś start. Ten początek był w szkole, ten początek wiązał się ze szkolnym tornistrem, w którym było wszystko to, co trzeba. I Tobie ten tornister też pomoże realizować swoje marzenia – powiedział Przemysław Babiarz, komentator sportowy.

Tornister pełen uśmiechów został starannie przygotowany, stanowi kompletne wsparcie dla uczniów. Jego wnętrze ukazał ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

 – Zaczniemy od początku, czyli od Biblii, dlatego, że kto rozpoczyna od słowa Bożego dobrze kończy – wyjaśnił ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP.

Akcje Caritas mają to do siebie, że nie tylko realizują szczytny cel, ale także pozwalają włączyć się w jego realizację dzieciom i młodzież, czego najlepszym przykładem jest kolejna akcja o nazwie „Ołówek”.

 – To jest akcja, w której zbieramy przybory szkolne w marketach. Co bardzo ważne, członkowie szkolnych szkół Caritas, parafialnych zespołów Caritas zbierają w marketach takie właśnie przybory szkolne, z których przygotowywane są wyprawki dla naszych podopiecznych świetlic, ale także dla rodzin, które zgłaszają się do nas z prośbą o taką wyprawkę – zaznaczył ks. Janusz Steć, dyrektor Caritas Archidiecezji Gdańskiej.

Programy wspierające najuboższych, a także niepełnosprawnych uczniów prowadzi także Ministerstwo Edukacji Narodowej.

 – To koło 24 mln zł przeznaczonych na dofinansowanie przede wszystkim podręczników dla uczniów z niepełnosprawnościami, ale także pomocy edukacyjnych – powiedziała Anna Ostrowska, rzecznik prasowy Ministerstwa Edukacji Narodowej.

W planach jest także zupełnie nowy program stypendialny, o którym zostaniemy poinformowani w najbliższych dniach.

 – To będzie program skierowany do uczniów, którzy pochodzą z uboższych rodzin, tak aby ich wesprzeć – dodała Anna Ostrowska, rzecznik prasowy Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Nadal przyjmowane są także zgłoszenia do programu fundacji „Dzwonek na obiad”, w ramach którego dzieci otrzymują posiłki.

TV Trwam News

drukuj