fot. PAP/Rafał Guz

Polska hubem przesyłu transportów humanitarnych dla Ukrainy

Od dnia ataku Rosji na Ukrainę zrealizowano ponad 2,5 tys. transportów z pomocą humanitarną dla Ukrainy. Szef KPRM, Michał Dworczyk, przekazał, że transporty zawierały przede wszystkim produkty żywnościowe, medyczne oraz środki higieny.

Polska nie tylko pomaga Ukrainie samodzielnie, ale jest także hubem przesyłu transportów humanitarnych z dalszych części Europy. Od 5 marca, gdy ruszyła procedura uproszczonej rejestracji, do dzisiaj wjechało ponad 1700 transportów. Znaczną część pomocy organizowały stowarzyszenia, fundacje, organizacje pozarządowe i prywatne firmy.

Pomoc humanitarną 38 państw realizuje i przekazuje Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. To 39 transportów samolotowych, 23 kolejowych oraz 46 ciężarówek z darami. W sumie na Ukrainę przekazano prawie 11,5 tys. palet z najpotrzebniejszymi artykułami.

Szef KPRM, Michał Dworczyk, podkreślił, że obecnie na Ukrainie jest ok 6,5 mln uchodźców wewnętrznych.

– Od 24 lutego zostało zrealizowanych ponad 2,5 tys. transportów samochodowych z pomocą humanitarną dla Ukrainy. To były przede wszystkim tiry, duże ciężarówki, ale również busy. Łącznie 2,5 tys. transportów zawierających przede wszystkim produkty żywnościowe, medyczne, środki higieny oraz odzież i ubrania. To wszystko trafiło do naszych sąsiadów na Ukrainie od Lwowa po Charków i Sumy – powiedział Michał Dworczyk.

Ambasador Ukrainy w Polsce, Andrij Deszczyca, wyraził nadzieję, że współpraca będzie kontynuowana i Unia Europejska przyczyni się do zwiększenia pomocy. Obecnie nasz sąsiad najbardziej potrzebuje żywności i leków.

 

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl