fot. pixabay.com

Rząd Izraela zmniejszył obszar połowów w Strefie Gazy

Izrael zmniejszył w niedzielę o połowę obszar przeznaczony do połowów w Strefie Gazy – poinformowali rządowi urzędnicy. To reakcja na balony zapalające, wypuszczone z palestyńskiej enklawy, które spowodowały pożary lasów w południowym Izraelu.

„Podjęto decyzję o zmniejszeniu dozwolonej strefy połowów w Strefie Gazy z 12 mil morskich do 6 mil morskich” – zakomunikowało Biuro ds. Koordynacji Działań Rządu Izraela na Terytoriach Palestyńskich (Cogat).

„Decyzja została podjęta z powodu wystrzelenia balonów zapalających ze Strefy Gazy w kierunku Izraela, co stanowi naruszenie suwerenności Izraela” – wyjaśnia Cogat, który ostrzegł, że „Hamas, odpowiedzialny za działalność w Strefie Gazy i za wszelkie działania prowadzone ze Strefy Gazy w kierunku Izraela, musi ponieść konsekwencje przemocy wobec obywateli państwa Izrael”.

Wcześniej w niedzielę pożary lasów zostały ugaszone, jak poinformowali lokalni strażacy, „w trzech miejscach na niewielkim obszarze w regionie Eszkol”. Według izraelskich ekspertów ogień został wywołany balonami zapalającymi.

Dozwolona strefa połowów w Strefie Gazy przed wybuchem konfliktu w maju między wojskiem Izraela a Hamasem wynosiła 15 mil morskich. Tel Awiw zmniejszył ją jednak podczas działań wojennych.

PAP

drukuj