Czterech Palestyńczyków zginęło w eksplozji w Strefie Gazy

Czterech Palestyńczyków zginęło, a kilku odniosło obrażenia w sobotę w eksplozji w południowo-wschodniej części Strefy Gazy – poinformowało palestyńskie ministerstwo zdrowia. Przyczyna wybuchu nie została dotąd ustalona.

W eksplozji uszkodzony został trzykołowy pojazd niedaleko jednego z pięciu miasteczek namiotowych, założonych przez Palestyńczyków wzdłuż granicy z Izraelem w ramach trwających od 30 marca protestów.

Cytowane przez agencję Reutera służby medyczne, które przybyły na miejsce zdarzenia, twierdziły, że wybuch spowodował izraelski pocisk czołgowy. Rzecznik armii izraelskiej oświadczył, że wojsko nie miało udziału w tym zajściu.

Nic nam nie wiadomo o jakimkolwiek izraelskim ostrzale na tym obszarze” – podkreślił rzecznik.

Mieszkańcy zidentyfikowali w szpitalnej kostnicy czterech zabitych jako członków radykalnego ugrupowania Palestyński Islamski Dżihad. Organizacja ta dotąd nie potwierdziła tej informacji.

Rządzące Strefą Gazy ugrupowanie palestyńskie Hamas od końca marca organizuje protesty wzdłuż granicy z Izraelem w ramach „Marszu Powrotu”, domagając się prawa powrotu dla potomków Palestyńczyków zbiegłych lub wysiedlonych z ziem zajętych przez Izrael po tzw. pierwszej wojnie izraelsko-arabskiej i proklamacji państwa żydowskiego.

Jak pisze Reuters, od wybuchu protestów wojsko izraelskie zastrzeliło 32 Palestyńczyków ze Strefy Gazy i raniło setki innych, ściągając na siebie krytykę społeczności międzynarodowej.

W piątek wzdłuż granicy zgromadziły się tysiące Palestyńczyków, palących flagi izraelskie i opony, protestując przeciwko izraelskiej blokadzie Strefy Gazy. Tego dnia zginął jeden protestujący.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl