fot. PAP/EPA

Współpraca policyjna krajów Beneluksu

Kraje Beneluksu łączą siły w zacieśnieniu współpracy policyjnej. Ma to pozwolić na skuteczniejszą walkę z przestępczością zorganizowaną i terroryzmem.

Belgia, Holandia i Luksemburg postanowiły wysłać kryminalistom jasny sygnał – podejmujemy skuteczniejszą walkę z przestępczością zorganizowaną i z terroryzmem. A to za sprawą umowy uzgodnionej przez te trzy kraje.

Dotychczasowe porozumienie zostało całkowicie zmienione. Ma ono na celu zacieśnienie relacji, a tym samym uzyskanie wzajemnego dostępu do policyjnej bazy danych. Zgodnie z nowym porozumieniem, przekraczanie granic podczas pościgu za przestępcami ma być dla policji dużo łatwiejsze.

Zgodnie ze starą umową, władze kraju, do którego policja chciała wjechać, musiały być wcześniej informowane, a powodem mogło być tylko poważne przestępstwo. Od teraz policjanci będą też mogli uczestniczyć w dochodzeniach poza granicami kraju, ale pod ścisłymi warunkami. Aby umowa mogła wejść w życie, musi zostać ratyfikowana w parlamentach tych trzech krajów.

TV Trwam News/RIRM

drukuj