fot. pixabay.com

Władze Warszawy unikają odniesień do Świąt Bożego Narodzenia

Warszawski ratusz po raz kolejny unika odniesień do Świąt Bożego Narodzenia. Teraz uwidoczniło się to na tzw. plakacie świątecznym opracowanym na zlecenie miasta.

Grafika w ogóle nie nawiązuje do istoty świąt. Główne jej elementy to napis ,,Warszawa”, okrągły budynek wśród drzew i łyżwiarze na lodowisku. Plakat zawiera też życzenia: ,,Wszystkiego dobrego”, ale nie wiadomo z jakiej okazji.

Kontrowersje wzbudza zamieszczenie na plakacie ośmiu gwiazdek – trzech ciemnych i pięciu jasnych, co jednoznacznie kojarzy się z wulgarnym hasłem antyrządowych protestów. Plakat krytykuje m.in. europoseł Patryk Jaki.

– Jeżeli symbolem miasta w radosne Święto Bożego Narodzenia, przypominające o narodzeniu Zbawiciela, które jednoczy polskie rodziny, ma zamienić się w to, co proponuje warszawski ratusz, czyli w osiem gwiazd, wulgarne obrażanie, to tak naprawdę powinno służyć za cały komentarz. To definicja barbarzyństwa, jeżeli nie można byłoby użyć tutaj innego słowa – mówi europoseł Patryk Jaki.

Autorem świątecznego plakatu jest osoba związana z tzw. strajkiem kobiet.

Grafikę krytykują też stołeczni radni Prawa i Sprawiedliwości. Ich zdaniem to kolejne działanie ratusza mające wyeliminować chrześcijańskie wartości z przestrzeni publicznej. To nie pierwsze takie zachowanie Warszawy za rządów Rafała Trzaskowskiego. Rok temu świąteczne plakaty też pozbawiono symboli bożonarodzeniowych. Pojawił się na nich za to półksiężyc.

RIRM

drukuj