fot. pixabay.com

NASK: Rodzicie tak naprawdę nie wiele wiedzą o swoich dzieciach w sieci

Rodzice myślą, że wiedzą to co potrzebne i ważne o swoich dzieciach w sieci, a okazuje się, że tak nie jest. To wyzwanie edukacyjne skierowanie do rodziców. Technologia też przychodzi nam z pomocą – powiedział w Katowicach Wojciech Pawlak, dyrektor Państwowego Instytutu Badawczego NASK.

Wojciech Pawlak zapytany o wpływ nowych technologii na młode pokolenie powiedział, że dziś mówimy o pokoleniu urodzonym ze smartfonem w dłoni. [czytaj więcej]

„Moje pokolenie pamięta czas przed internetem, to jest w ogóle coś niewyobrażalnego nawet dla mnie samego, a młodzi ludzie już z tym się rodzą i te technologie już im organizują życie. I na tym polega problem, żeby znaleźć jakiś balans. I te rzeczy, nad którymi pracujemy w instytucie, związane z monitorowaniem zjawisk, jak się korzysta z sieci, jak sieć wpływa na nas to jest szalenie ważny temat do refleksji” – powiedział Wojciech Pawlak podczas Szczytu Cyfrowego ONZ IGF 2021 w Katowicach.

Przypomniał, że jedna z kampanii NASK nosiła nazwę „Nie zgub dziecka w sieci”.

„Okazuje się, że można mieć dziecko w domu, a jednocześnie go nie mieć. Uświadamianie rodziców, edukatorów, nauczycieli, kładzenie nacisku na ten rodzaj edukacji podnoszenia kompetencji cyfrowych, to jest wyzwanie, które wszyscy mamy” – podkreślił.

W jego ocenie rodzicie tak naprawdę nie wiele wiedzą o swoich dzieciach w sieci. [więcej]

„Zadając te same pytania dzieciom i ich rodzicom okazuje się, że rozbieżność jest duża. Rodzice myślą, że wiedzą to, co potrzebne i ważne, a okazuje się, że tak nie jest. To jest wyzwanie edukacyjne skierowane do rodziców. Technologia też przychodzi nam z pomocą, wszystkie aplikacje związane z zapewnieniem dzieciom bezpieczeństwa przeciwdziałające dostępowi do treści, które są niewłaściwe delikatnie mówiąc. Ale wiadomo, że takie zabezpieczenia można obejść, więc kwestie dialogu i rozmów to jest podstawowa sprawa” – podsumował dyrektor Państwowego Instytutu Badawczego NASK.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl