fot. PAP/Radek Pietruszka

Wicepremier Gliński: Każdy naród musi dbać o swoją historię i pamięć

Każdy naród musi dbać o swoją historię i pamięć – powiedział w sobotę w Holandii wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, po uroczystościach inaugurujących 75. rocznicę wyzwolenia tego kraju spod okupacji niemieckiej.

W sobotę w holenderskim Terneuzen zainaugurowano obchody 75. rocznicy wyzwolenia Holandii spod okupacji niemieckiej. W uroczystości uczestniczyły m.in. koronowane głowy z Belgii – król Filip I z królową Matyldą, Holandii – król Wilhelm Aleksander z królową Maximą, premier Holandii Mark Rutte, gubernator generalna Kanady Julie Payette, weterani oraz przedstawiciele państw, które wyzwalały kraj. Polskę na uroczystościach reprezentuje wicepremier Gliński.

To były godne obchody 75-lecie wyzwolenia Holandii. Okazuje się, że Holandia, kraj, który w Polsce jest odbierany, jako bardzo liberalny, kraj, który, jeżeli chodzi o zmiany kulturowe jest bardzo postępowy, tymczasem Holendrzy bardzo dbają o swoją tożsamość historyczną i pamiętają. Pamiętają z wdzięcznością dla tych, którzy przynieśli im tę wolność” – powiedział dziennikarzom wicepremier.

Ocenił, że pamięć jest „bardzo ważna dla społeczeństwa holenderskiego”.

To jest bardzo dobre przesłanie – jeszcze Europa nie zginęła, jeżeli narody europejskie o takich ważnych rzeczach pamiętają, podchodzą do tego poważnie i są w stanie organizować tak poważne obchody” – zaznaczył minister kultury.

Prof. Gliński podkreślił, że „każdy naród musi dbać o swoją historię i o pamięć, jakakolwiek ona jest, bo to jest ważne dla współczesności”. Minister kultury zwrócił uwagę także, że Holendrzy w rozmowach z nim podkreślali specyficzną sytuację Polaków po II wojnie światowej.

Polacy byli wyjątkowi wśród tych wyzwolicieli, bo tutaj byli Brytyjczycy, Kanadyjczycy, Amerykanie, ale tylko Polacy nie mieli, jak wrócić do domu i oni o tym wiedzą i pamiętają” – zaznaczył wicepremier.

Szef resortu kultury wskazał, że „tylko narody, które dbają o własną wspólnotę tak, jak Holendrzy, ci którzy często stawiani są, jako przykład jakiegoś niesamowitego kontrkulturowego postępu, dbają bardzo o więzi międzyludzkie, o wartości i sięgają do historii po to, żeby pokazywać, że w historii i życiu narodów są także potrzebni ludzie, których można nazwać bohaterami”.

Por. Alojzy Jedamski, który uczestniczył w wyzwalaniu Holandii w rozmowie z dziennikarzami wspominał, że w czasie wyzwalania Holandii mieszkańcy tego kraju „bardzo dobrze przyjmowali Polaków, bardzo ich lubili za to oswobodzenie”.

Mieszkańcy Holandii do dziś żywią wielki szacunek dla polskich żołnierzy, którzy w latach 1944-45 pomogli wyzwolić ich ojczyznę spod okupacji niemieckiej i czczą pamięć tych, którzy zapłacili za to życiem.

1. Dywizja Pancerna gen. Stanisława Maczka powstała 25 lutego 1942 r. na rozkaz Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego. Po przeszkoleniu, w sierpniu 1944 r., w składzie 1. Armii Kanadyjskiej została przerzucona na front zachodni do Francji. Tam też, w bitwie pod Falaise odegrała kluczową rolę w zamknięciu okrążenia wokół niemieckich 7. Armii i 5. Armii Pancernej. Zwycięski szlak bojowy dywizji wiódł następnie przez północną Francję, Belgię, Holandię (polscy żołnierze zdobyli m.in. 19 września Axel – ważny punkt niemieckiej obrony nad kanałem Axel-Hulst, a ich zwycięstwo ułatwiło dalsze działania 1. Armii Kanadyjskiej w rejonie ujścia zachodniej odnogi Skaldy), by 5 maja 1945 r. zakończyć się w niemieckim porcie wojennym w Wilhelmshaven.

 

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl