fot. https://twitter.com/kultura_gov_pl

Min. P. Gliński w Waszyngtonie: Polska i USA wraz z Ukrainą stoją po stronie wolności

Dla Polaków wolność, obok solidarności i poszanowania godności człowieka, jest wartością najważniejszą. Polska i Stany Zjednoczone wraz z Ukrainą stoją po stronie wartości niezbędnej każdemu niepodległemu państwu – mówił w Waszyngtonie wicepremier prof. Piotr Gliński, minister kultury.

Prof. Piotr Gliński, który przebywa z wizytą w USA, uczestniczył w polskiej ambasadzie w uroczystości z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Relację z wydarzenia resort kultury i dziedzictwa narodowego zamieścił na Twitterze. [czytaj więcej]

Minister, jak przekazało MKiDN, wskazywał, że nie przypadkiem nasi bohaterowie narodowi: Kazimierz Pułaski i Tadeusz Kościuszko walczyli w amerykańskiej wojnie o niepodległość.

„Kolejną wojną, w której uczestniczył Tadeusz Kościuszko, była wojna w obronie Konstytucji 3 Maja, wyrazu dążeń do zachowania państwa i niepodległości” – mówił.

„Nie sposób nie wspomnieć, że wspólny polsko-amerykański rozdział historii wypełniają także wybitne postaci ze świata kultury: Ignacy Jan Paderewski, Helena Modrzejewska, Kazimierz Wierzyński, Leopold Tyrmand, Jan Lechoń czy Czesław Miłosz” – wskazał minister.

Dzięki nim – jak kontynuował – „duch wolności przekroczył Ocean Atlantycki, który geograficznie oddzielił nasze kraje”.

„Dziś Polska i Stany Zjednoczone wraz z Ukrainą stoją po stronie wyjątkowej wartości, niezbędnej każdemu niepodległemu państwu. Nie możemy i nigdy nie zaakceptujemy rosyjskiej agresji, najazdów wojskowych, po których następują zbrodnie, morderstwa i gwałty” – podkreślił wicepremier prof. Piotr Gliński.

„Dziś stoimy razem tak samo, jak podczas amerykańskiej wojny o niepodległość. Jestem głęboko przekonany, że wolność wreszcie zwycięży i zjednoczony wolny świat suwerennych państw przezwycięży rosyjską mentalność imperialną i jej chęć brutalnego ujarzmienia świata” – zaakcentował minister.

3 maja 1791 roku na Zamku Królewskim w Warszawie Sejm Wielki uchwalił Ustawę Rządową – Konstytucję 3 Maja, drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawę zasadniczą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl