fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Marszałek Karczewski po spotkaniu z prezydentem Zełenskim: Rozmowa m.in o ekshumacjach

Kwestia ekshumacji, wymiana handlowa między Polską a Ukrainą, a także przejścia graniczne – były wśród tematów sobotniej rozmowy marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego z przebywającym w Polsce z oficjalną wizytą prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Za mną bardzo dobra rozmowa z prezydentem Ukrainy @APUkraine W. Zełenskim. Jesteśmy zgodni, że zamknięcie w prawdzie spraw historycznych pozwoli nam iść do przodu. Rozmawialiśmy m.in. o ekshumacjach, mojej wizycie w Kostiuchnówce, wymianie handlowej oraz przejściach granicznych” – napisał na Twitterze marszałek Karczewski relacjonując swoje spotkanie.

Wcześniej w sobotę Zełenski spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą, który poinformował na konferencji prasowej, że poprosił prezydenta Ukrainy, by moratorium ws. prac ekshumacyjnych na Ukrainie zostało zniesione. Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że jest „gotów do odblokowania pozwoleń na prace poszukiwawcze na Ukrainie”.

Ukraiński prezydent przekazał, że z prezydentem Dudą „w sposób bardzo szczery” omówił szeroki zakres problematyki.

Cieszę się, że w naszych relacjach nie ma żadnych spraw, których nie moglibyśmy rozwiązać w drodze dialogu i porozumienia” – mówił Zełenski.

Dodał, że ewentualna sytuacja napiętych relacji między Ukrainą i Polską „mogłaby być bardzo korzystna dla naszych nieprzyjaciół”.

Ustaliliśmy, że odnowimy i zresetujemy dwustronną grupę roboczą, która będzie działała pod patronatem dwóch prezydentów: prezydenta Polski i prezydenta Ukrainy, by wszystkie ciemne plamy przeszłości nie przeszkodziły naszym narodom w budowaniu wspólnej, światłej przyszłości i ja bardzo, bardzo w to wierzę” – powiedział Zełenski.

Gotów jestem do odblokowania pozwoleń na prace poszukiwawczych na Ukrainie, a strona polska uporządkuje ukraińskie miejsca pamięci w Polsce” – oświadczył ukraiński prezydent.

Jak dodał, zaproponował prezydentowi Dudzie zbudowanie na granicy Ukrainy i Polski „wspólnego memoriału pojednania”.

Marszałek Karczewski w połowie sierpnia odwiedził na Ukrainie polskie miejsca pamięci związane z legionistami, którzy polegli koło Kostiuchnówki w 1916 r.

Głównym celem Centrum Dialogu Kostiuchnówka jest pielęgnowanie miejsc pamięci narodowej na Wołyniu, w szczególności cmentarzy, kwater, mogił i innych upamiętnień poświęconych Legionom Polskim walczącym o niepodległość na Wołyniu w latach 1915-1916. Od 1998 roku udało się przywrócić z niebytu miejsca pochówku w Kostiuchnówce, Maniewiczach, Wołczecku, Jeziornej, Koszyszczach, Kowlu, Kuklach, Jabłonce, odrestaurować 8 Słupów Pamięci na Pobojowisku Legionowym, odnaleźć i odrestaurować pomniki w Trojanówce, w Maniewiczach i pod Polską Górą, odbudować zbiorowe mogiły w Czersku i w Polskim Lasku.

 

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl