fot. Biuro poselskie pos. Marka Gróbarczyka

Wicemin. M. Gróbarczyk w Radiu Maryja: Rządy PO-PSL przewidywały tylko zwolnienia w przemyśle stoczniowym i emigrację

Za czasów rządów koalicji PO-PSL przewidziano tylko zwolnienia i emigrację. Rozkładano przemysł stoczniowy. Robiono to świadomie. Dzisiaj wiemy, że udział miał w tym także Berlin – powiedział Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej, w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

17 września 2022 roku oddano do użytkowania kanał żeglugowy wraz z towarzyszącą mu infrastrukturą na Mierzei Wiślanej. Wiceminister Marek Gróbarczyk zwrócił uwagę na rolę inwestycji na poziomie polskiej gospodarki morskiej.

– Była to dla nas kluczowa inwestycja, przede wszystkim pod kątem otwarcia ostatniego akwenu morskiego, do którego Polska nie miała dostępu. Jedyna droga, która wiodła na Zalew Wiślany biegła przez Federację Rosyjską. Akwen był więc uzależniony od Moskwy. Nasza inwestycja przecięła historię. (…) Dzięki temu mamy możliwość rozwijania się Elbląga oraz innych portów. To także zabezpieczenie pod kątem bezpieczeństwa wojskowego – wskazał wiceszef resortu infrastruktury.

Platforma Obywatelska przez wiele lat utrzymywała, że inwestycje na Mierzei Wiślanej nie są potrzebne. Pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej zaznaczył w tym kontekście, że „wszystko, co działo się za czasów rządu Donalda Tuska, zmierzało do ustanowienia Polski zależnej od Rosji”.

– Ich zapewnienia o chęci budowy były niczym innym, jak kolejnym kłamstwem, które było dozowane opinii publicznej. Dokumenty pokazują, w jaki sposób nie dopuszczano do realizacji inwestycji. Podpisano przy tym haniebną umowę z Rosją, całkowicie oddając jurysdykcję i swobodne wpłynięcie Federacji Rosyjskiej. To pokazuje, jaka była intencja i jaki był cel Tuska w tym zakresie. Jednoznacznie to przecięliśmy – podkreślił polityk.

Rząd planuje utworzyć czwarty port na Bałtyku. Miałby on powstać w Elblągu. Włodarze miasta sprzeciwiają się jednak inwestycji. Gość Radia Maryja wyjaśnił, że o „prezydent miasta jest właścicielem portu i robi wszystko, aby nie rozwijać inwestycji”.

– Przygotowaliśmy specjalny fundusz. To 100 mln zł, które jesteśmy w stanie zainwestować w port w Elblągu. W ten sposób uruchomilibyśmy nieużywane nabrzeża do przeładunków, a tym samym do zarobku, jaki trafiałby do elblążan. (…) To marnowanie szans, które pojawiły się po wielu latach i dają ogromne możliwości – zwrócił uwagę Marek Gróbarczyk.

Za czasów rządów PO-PSL zamknięto Stocznię Szczecińską, wstrzymano realizację budowy gazoportu, zaś porty w województwie zachodniopomorskim pozostawiono w bardzo słabej kondycji. W ostatnich latach gospodarka morska w tym rejonie zaczęła się poprawiać.

– Rząd Donalda Tuska przekreślił rozwój tej części Polski. Dzisiaj wiemy, że działo się to pod wpływem sterowań z Berlina. Działania wokół wieku emerytalnego to czubek góry lodowej. W Szczecinie można było zobaczyć, jak skreślane są kolejne inwestycje. Przypomnę chociażby budowę 12,5-metrowego toru, który nie został zrealizowany. Było wiele opóźnień w przetargach, a przede wszystkim w realizacji gazoportu. To elementy hamujące rozwój. (…) Teraz przemysł stoczniowy się odradza – powiedział wiceminister infrastruktury.

– Za czasów naszych poprzedników przewidziano tylko zwolnienia i emigrację. Rozkładano przemysł stoczniowy. Robiono to świadomie. Dzisiaj wiemy, że udział miał w tym także Berlin – dodał.

Rozmowę z udziałem wiceministra Marka Gróbarczyka można odsłuchać [w tym miejscu]

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl