Toruń: trwa 5. Konwent Morski

W Toruniu rozpoczęły się obrady 5. Konwentu Morskiego. W spotkaniu, które poświęcone jest tematyce szkolnictwa morskiego, biorą udział m.in. minister w Kancelarii Prezydenta Adam Kwiatkowski, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin, wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Jerzy Materna oraz prezydent Torunia Michał Zaleski.

Zadaniem konwentu jest opiniowanie kluczowych kierunków działania resortu gospodarski morskiej i żeglugi śródlądowej oraz przedkładanie projektów koncepcji rozwoju obszarów, którymi zajmuje się ministerstwo.

Jednym z obszarów, na które rząd kładzie nacisk, jest m.in. udrożnienie polskich rzek i przywrócenie im żeglowności oraz odbudowa polskich stoczni.

Minister Marek Gróbarczyk podkreślił, że jest to niezwykle ważny obszar. Dodał, że trwa badanie pozytywnych skutków, jakie dla branży przyniosło wprowadzenie tzw. ustawy stoczniowej.

– Wiemy, że przyniosła ogromne korzyści, przede wszystkim jeśli chodzi o zerową stawkę VAT-u. Te kontrowersje, które spotykamy w trakcie kontaktów z Komisją Europejską – podchodzimy do tego w sposób bardzo metodyczny i konkretny. Prowadzimy negocjacje z Komisją Europejską. Mamy pełne podstawy, aby realizować i wspierać nasz przemysł stoczniowy. To jest priorytetem naszego rządu. To jest priorytetem rozwoju Polski i wszystkie działania muszą być ukierunkowane tak, aby przemysł stoczniowy miał priorytet, jeśli chodzi o rozwój przemysłu – zaznaczył minister Marek Gróbarczyk.

Konwent morski powołany został powołany na początku 2017 roku z inicjatywy ministra gospodarki wodnej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka.

W skład forum eksperckiego zrzeszającego ludzi morza wchodzi 25 przedstawicieli szeroko pojętego środowiska specjalistów morskich różnych branż m.in. prezesów spółek morskich, wykładowców i kapitanów.

RIRM

drukuj