fot. twitter.com/KancelariaSejmu

Polska gotowa na powołanie regionalnego banku rozwoju przy V4

Polska, Węgry, Czechy i Słowacja mogą już wkrótce utworzyć wspólny regionalny bank rozwoju. Nasz kraj – jak deklarował przed dwoma dniami premier Mateusz Morawiecki – jest przygotowany, aby powołać go ,,jak najszybciej”.

W piątek o regionalnym banku rozwoju mieli rozmawiać w Budapeszcie premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej. Nowa instytucja w założeniu miałaby służyć wspólnemu finansowaniu infrastruktury pomiędzy krajami V4.

Ekonomista dr Lech Jańczuk podkreśla, że projekt wpisuje się w zacieśnianie współpracy przez państwa tworzące Grupę Wyszehradzką. Chodzi w nim, jak tłumaczy, o inwestycje niezbędne dla bezpieczeństwa i rozwoju.

– Zostanie stworzona instytucja, która będzie finansowała działania inwestycyjne państw Europy Środkowo-Wschodniej, głównie Grupy Wyszehradzkiej, dlatego że te państwa są niedoinwestowane. Jeśli po 2020 roku będą określone środki finansowe na realizację działań regionalnych, i one będą przeznaczone w głównej mierze na rozwój nowoczesnych technologii inwestycji, to państwa Europy Środkowo-Wschodniej mają jeszcze zbyt słabą infrastrukturę do tego, żeby mogły równorzędnie konkurować z państwami Europy Zachodniej w tworzeniu nowoczesnych technologii i nowoczesnej infrastruktury. Myślę, że inicjatywa jest bardzo dobra. Zobaczymy, jak w praktyce będzie to wyglądało, jakimi zasobami finansowymi będzie dysponował ten regionalny bank rozwoju – mówi ekonomista.

O powstaniu regionalnego banku rozwoju premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z premierem Węgier Viktorem Orbanem na początku stycznia.

W piątek, podczas szczytu w Budapeszcie, premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej mieli ustalić kalendarz utworzenia regionalnego banku rozwoju.   

RIRM

drukuj