fot. PAP/Jan Dzban

Współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej

W Gdyni odbyło się spotkanie ministrów obrony państw Grupy Wyszehradzkiej. W trakcie obrad politycy podsumowywali współpracę V4 podczas trwającego od 30 czerwca 2020 r. polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej.

Politycy omówili też postęp w realizowanych wspólnie projektach obronnych, w tym m.in. przygotowaniach Wyszehradzkiej Grupy Bojowej Unii Europejskiej do dyżuru w 2023 roku.

Spotkaniu przewodniczył szef polskiego resortu obrony narodowej, Mariusz Błaszczak. Tuż przed rozpoczęciem obrad minister wskazał, że kraje V4 poprzez współprace buduje bezpieczeństwo naszej części Europy.

– Współpracujemy poprzez wspólne ćwiczenia naszych żołnierzy, tworząc zasady interoperacyjności naszych wojsk. Współpracujemy, jeśli chodzi o wymianę doświadczeń, informacji. W ten sposób budujemy bezpieczeństwo w naszej części Europy. Ponadto działamy w ramach NATO i UE – powiedział Mariusz Błaszczak.

W poniedziałek ministrowie obrony V4 mają wspólnie odwiedzić dowództwo wielonarodowej dywizji północny wschód w Elblągu. Służą w niej żołnierze z krajów Grupy Wyszehradzkiej. Od 1 lipca przewodnictwo w grupie obejmują Węgry.

RIRM

drukuj