fot. Biuro poselskie pos. Marka Gróbarczyka

Wicemin. M. Gróbarczyk o walce ze złotymi algami w Kanale Gliwickim: Robimy wszystko, żeby przeciwdziałać toksynie, która jest wydzielana przez algi

Zadania podjęło się Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Chodzi o zdiagnozowanie i znalezienie przyczyny śnięcia ryb, które mieliśmy w zeszłym roku. Mam nadzieję, że badania doprowadzą do znalezienia antidotum, chociaż na tak dużych akwenach z doświadczenia – nawet osobistego – wiem, że jest to niezwykle trudne, ale robimy wszystko, żeby przeciwdziałać toksynie, która jest wydzielana przez algi. Na najbliższym posiedzeniu Sejmu – które odbędzie się w przyszłym miesiącu – zaprezentowana zostanie ustawa o rewitalizacji Odry. Ona kompleksowo i bardzo szeroko rozwiązuje wszelkiego rodzaju problemy dotyczące jakości wody powiedział wiceminister infrastruktury, Marek Gróbarczyk, pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej, w programie „Polski punkt widzenia” w TV Trwam.

Na śluzie Kanału Gliwickiego rozpoczęły się prace mające na celu ograniczenie populacji złotej algi.

Zadania podjęło się Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Chodzi o zdiagnozowanie i znalezienie przyczyny śnięcia ryb, które mieliśmy w zeszłym roku. Mam nadzieję, że badania doprowadzą do znalezienia antidotum, chociaż na tak dużych akwenach z doświadczenia – nawet osobistego – wiem, że jest to niezwykle trudne, ale robimy wszystko, żeby przeciwdziałać toksynie, która jest wydzielana przez algi. Na najbliższym posiedzeniu Sejmu – które odbędzie się w przyszłym miesiącu – zaprezentowana zostanie ustawa o rewitalizacji Odry. Ona kompleksowo i bardzo szeroko rozwiązuje wszelkiego rodzaju problemy dotyczące jakości wody, a przede wszystkim ma cały pakiet inwestycyjny w zakresie polityki ściekowej – podkreślił wiceminister Marek Gróbarczyk.

Blisko 120 nowych lub modernizowanych oczyszczalni ścieków będzie budowanych.

Trzy tys. km kanalizacji ściekowej, która również ma być zrealizowana, to są wszystko priorytety, które są ujęte w tej ustawie. Bardzo ważne są inwestycje dotyczące podnoszenia poziomu wody. Chodzi o retencję. Jednym z powodów sytuacji z zeszłego roku był bardzo niski poziom Odry za Malczycami. Wynosił 10 cm, więc nie ma możliwości, żeby ryby – zwłaszcza te większe – mogły tam żyć – mówił pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej.

Gość programu „Polski punkt widzenia” odniósł się do zarzutów opozycji, która twierdzi, że przez Mierzeję Wiślaną przepływa niewielka liczba jednostek i to małych.

Jest to celowe wykorzystywanie sytuacji, ponieważ wielokrotnie mówiłem, że inwestycja jest niezakończona. Obecnie w 90 proc. realizowane jest pogłębianie Zalewu Wiślanego i modernizacja rzeki Elbląg wraz z dojściem do portu. Prace zakończą się jesienią tego roku. Za chwilę będziemy oddawać most obrotowy w Nowakowie, który jest integralną częścią drogi wodnej. Nie oznakowaliśmy – ze względu na prace hydrotechniczne – toru żeglugowego, więc dzisiaj nie mogą tam pływać regularnie jednostki – zaznaczył wiceminister infrastruktury.

W dalszym ciągu nie widać szans na porozumienie w sprawie portu w Elblągu, który nie należy do Skarbu Państwa.

Z oczywistych powodów braku możliwości porozumienia z prezydentem Elbląga nie jesteśmy w stanie rozpocząć teraz prac. Port w Elblągu musi zostać uruchomiony z prostego powodu. Dzisiaj potrzebujemy bardzo dużo terenów portowych i Elbląg może być beneficjentem tej sytuacji, ale miasto nie chce przystąpić do negocjacji. Miasto, sprzedając nabrzeża, wyzbyło się tych terenów i dzisiaj nie ma czego zaoferować. Przystępujemy do negocjacji z poszczególnymi właścicielami terenów. W niektórych przypadkach jest to Skarb Państwa, więc nie będzie z tym problemów, jak i z pozostałymi operatorami. Dając im korzystne wsparcie finansowe, zmodernizujemy te nabrzeża – zauważył wiceminister Marek Gróbarczyk.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl