fot. pixabay.com

Wicemin. J. Kowalski: Polska wystąpi z wnioskiem o przywrócenie ceł na ukraińską kukurydzę

30 stycznia bieżącego roku na radzie ministrów ds. rolnictwa UE będzie dyskutowany polski wniosek o przywrócenie ceł na kukurydzę importowaną z Ukrainy – poinformował dziś w Sejmie wiceminister rolnictwa, Janusz Kowalski.

Jak dodał wiceminister Janusz Kowalski, Polska buduje koalicję w tej sprawie. Wiceszef resortu rolnictwa poinformował też, że w okresie od stycznia do października 2022 r. import kukurydzy z Ukrainy wyniósł 1,4 mln ton. W tym czasie polski eksport kukurydzy wyniósł 3 mln ton, dwa razy więcej niż w tym samym okresie 2021 roku.

„To wskazuje, że większa część kukurydzy z Ukrainy jest dalej eksportowana, ale problem jest” – ocenił wiceminister.

Podkreślał też, iż Polska samodzielnie nie może nałożyć ceł, a instrument ochronny typu kaucja też nie może być nałożony, ponieważ nie przewiduje go prawo unijne.

Wiceminister przypomniał, że na mocy Rozporządzenia PE i Rady, do 5 czerwca 2023 handel produktami rolnymi z Ukrainą został zliberalizowany. Rozporządzenie to wprowadza zerowe stawki celne na określone produkty z Ukrainy, zawiesza stosowanie systemu cen wejścia, zawiesza wszystkie kontyngenty taryfowe, oraz przewiduje, że nawet po jego wygaśnięciu nie pobiera się ceł antydumpingowych od przywozu pochodzącego z Ukrainy.

„Po zakończeniu okresu liberalizacji handlu z Ukrainą czeka nas bardzo twarda decyzja co dalej” – zauważył wiceminister Janusz Kowalski, dodając, że „jako ministerstwo rolnictwa będziemy dążyli do tego, aby z liberalizacji wyłączyć część produktów, chronić polskie drobiarstwo, polskie jabłka i branżę przetwórstwa soków”.

Jak dodał, w tej sprawie już trwają prace w resorcie rolnictwa. Polityk przypomniał, że w obowiązującym rozporządzeniu jest klauzula ochronna, która daje możliwość Polsce wystąpienia w wnioskiem do Komisji Europejskiej o wszczęcie formalnego postępowania wyjaśniającego, jeśli zachodzą przesłanki naruszenia interesów polskich rolników.

„Z tej możliwości chcemy skorzystać i będę przekonywał cały polski rząd, aby z takim wnioskiem wystąpić po to, by twardo chronić interesy polskich rolników i żądać od UE np. finansowania infrastruktury magazynowej czy rekompensat dla rolników, którzy z powodów geopolitycznych ponoszą straty” – oświadczył.

„Uważam, że moja inicjatywa postępowania wyjaśniającego będzie dobrym pomysłem i dobrym narzędziem, aby w negocjacjach z KE i innymi państwami wywalczyć jak najlepsze warunki ochrony” – dodał wiceminister Janusz Kowalski.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl