fot. Robert Majkowski, Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce

We wtorek Otwarcie Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce

We wtorek w Ostrołęce zostanie otwarte Muzeum Żołnierzy Wyklętych. W uroczystości, która rozpocznie się w południe na dziedzińcu muzeum (ul. Traugutta 19) udział weźmie m.in. wiceprezes rady ministrów, minister kultury i dziedzictwa narodowego, Piotr Gliński.

Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce zostało powołane do życia na mocy uchwały Rada Miasta Ostrołęki 28 lutego 2013 r. 7 marca 2016 r. w siedzibie placówki wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz ówczesny prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski podpisali umowę w sprawie prowadzenia muzeum jako wspólnej instytucji kultury. W sierpniu tego roku został także rozstrzygnięty konkursu na opracowanie scenariusza i koncepcji plastyczno-przestrzennej wystawy stałej. W lipcu 2017 r. podpisano umowę z wykonawcą budowy Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.

Oficjalnie zakończenie budowy Muzeum odbyło się 1 marca 2019 r. W wydarzeniu wzięli udział m.in. premier Mateusz Morawiecki oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Jeszcze w tym samym roku, w październiku, rozstrzygnięto ponadto przetarg na wykonawcę pierwszej części wystawy stałej. W kwietniu 2020 r. zawarto umowę na wykonanie pierwszej części wystawy stałej.

30 grudnia wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński oraz prezydent Miasta Ostrołęki podpisali umowę ws. połączenia Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce (w organizacji) z Muzeum Żołnierzy Wyklętych utworzonym zarządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 12 sierpnia 2020 r. Umowa dotyczyła również utworzenia i wspólnego prowadzenia nowej instytucji kultury pod nazwą „Muzeum Żołnierzy Wyklętych”. Natomiast 1 lutego 2021 r. Muzeum stało się państwową instytucją kultury prowadzoną przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

W ubiegłym roku w czerwcu podpisano ponadto umowę na budowę i wyposażenie sali kinowej, zaś w czerwcu – umowę na dokończenie finalnego etapu wystawy stałej Muzeum.

Dzień otwarcia muzeum nie jest przypadkowy, bowiem od 2011 roku 1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Data ta została wybrana jako upamiętnienie faktu, że 1 marca 1951 r. w mokotowskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej, z polecenia władz komunistycznych, strzałem w tył głowy zamordowano przywódców IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – płk. Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej. https://podziemiezbrojne.ipn.gov.pl/

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl