fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej zawarły porozumienie o współpracy

Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego oraz Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL podpisały porozumienie o współpracy. Planują wspólne inicjatywy.

Umowa została podpisana w pawilonie X byłego aresztu na Rakowieckiej, gdzie znajduje się siedziba Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

– Cele, które Państwo widzicie, są miejscem martyrologii polskich patriotów – powiedział Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

W pawilonie X znajdują się cele, w których więzieni byli rotmistrz Witold Pilecki oraz ostatni komendant główny Narodowych Sił Zbrojnych, Stanisław Kasznica. Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego ma jasno określone zadania – podkreślił prof. Jan Żaryn, który stoi na czele nowej instytucji.

– Ma w swoim założeniu przywracać pamięć o dorobku ludzi szczególnie związanych z tymi dwoma bardzo szerokimi obozami, strukturami instytucjonalnymi (także w przeszłości, w wieku XIX i XX), czyli obozami narodowym i katolicyzmu społecznego – wyjaśnił prof. Jan Żaryn.

Porozumienie między Muzeum Żołnierzy Wyklętych a Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej przewiduje m.in. fundowanie tablic poświęconych polskim bohaterom, a także wspólną organizację wystaw i koncertów patriotycznych. Wicepremier Piotr Gliński ocenił, że celem tych instytucji jest podtrzymywanie pamięci o polskich bohaterach.

– Powodem tego, że te instytucje musiały powstać, było przede wszystkim to, że o pewnych bardzo ważnych tożsamościowo wątkach polskiej historii przez lata PRL-u i po 1989 r. zapominano, dalej były białe plamy – powiedział wicepremier Piotr Gliński.

W odpowiedzi na braki w polskiej pamięci narodowej rząd w ostatnich latach powołał łącznie kilkadziesiąt instytucji – przypomniał wicepremier Piotr Gliński.

 

TV Trwam News

drukuj