Ostrołęka: Jest plan przebudowy budynków byłego aresztu UB na Muzeum Żołnierzy Wyklętych

Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, powstające w dawnym areszcie UB, ogłosiło przetarg na przebudowę znajdujących się tam budynków, które będą zaadaptowane na potrzeby wystawiennicze. Inwestycja ma ruszyć w maju i planowana jest do czerwca 2018 roku.

Szacunkowa wartość przedsięwzięcia to ponad 23 mln zł. Oferty w ramach postępowania przetargowego można składać do 27 kwietnia w Ostrołęckim Towarzystwie Budownictwa Społecznego, będącego liderem konsorcjum, które pełni zastępstwo inwestycyjne – podano w ogłoszeniu o przetargu.

„Jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie, chcielibyśmy otworzyć wystawę jesienią 2018 r.” – powiedział w środę PAP dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce Jacek Karczewski. Dodał, iż zakres planowanej inwestycji, oprócz przebudowy i rozbudowy budynków dawnego aresztu UB, obejmował będzie też zagospodarowanie terenu przylegającego do obiektów oraz budowę kładki dla pieszych nad ulicą sąsiadującą z placówką.

W sierpniu 2016 r. konkurs na wykonanie aranżacji stałej ekspozycji ostrołęckiego Muzeum Żołnierzy Wyklętych wygrała spółka ART FM, autor m.in. scenariusza narracyjnego i aranżacji scenograficznej, a także treści multimedialnych wystawy „Podziemia Rynku” w Krakowie oraz projektu wnętrz i ekspozycji Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

W ramach przygotowań koncepcji działalności placówki, w tym wystawienniczej, powołana została rada naukowa, skupiająca znawców problematyki polskiego podziemia antykomunistycznego i Żołnierzy Wyklętych – znaleźli się w niej m.in.: prof. dr hab. Wiesław Jan Wysocki, dr hab. Piotr Niwiński i dr Tomasz Łabuszewski.

Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce powstaje na terenie kompleksu byłego aresztu śledczego UB, gdzie w latach 40. i 50. XX w. byli więzieni, torturowani i mordowani m.in. żołnierze AK, NSZ i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Placówka prezentować będzie dzieje podziemia antykomunistycznego w Polsce, w tym także w granicach II RP. Planuje organizowanie badań i konferencji naukowych, pokazów filmowych i koncertów oraz przedsięwzięć edukacyjnych, w tym spotkań ze świadkami historii pod hasłem „Wyklęte życiorysy”.

W marcu 2016 r. umowę o współprowadzeniu Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce podpisali wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz prezydent miasta Janusz Kotowski. Zgodnie z porozumieniem, resort kultury do 2018 r. ma przekazać na tworzenie placówki 35 mln zł. Z kolei ostrołęcki samorząd, w ramach wsparcia powstającego muzeum, zadeklarował wcześniej 6 mln zł.

Powstające ostrołęckie Muzeum Żołnierzy Wyklętych gromadzi obecnie pamiątki związane z dziejami polskiego antykomunistycznego podziemia niepodległościowego. W przyszłości będą one stanowić część stałej ekspozycji tej placówki.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl