Pamiątki po A. Walentynowicz trafiły do kolekcji Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL

Do kolekcji Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL trafiły przedmioty należące do Anny Walentynowicz: okulary, zegarek, medalik i obrączka. Pamiątki po bohaterce „Solidarności” przekazał jej syn – Janusz Walentynowicz.

Obecny podczas uroczystości przekazania pamiątek po bohaterce „Solidarności” do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL minister obrony narodowej Antoni Macierewicz wygłosił przemówienie, podczas którego zaznaczył, że Anna Walentynowicz walczyła o dobre imię „Solidarności” i polskiej niepodległości.

Dziękując za przekazanie pamiątek Antoni Macierewicz podkreślił, że będą one już na zawsze uświęcały Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Uświęcały jej pamięcią, jej dorobkiem, jej wielkością i niezwykłą duszą – podkreślił minister.

– Mam nadzieję, że tak jak to więzienie zmieniło się w muzeum, tak Polska będzie się zmieniała w kraj wolny, niepodległy, w kraj ludzi, którzy odrzucili cały spadek komunizmu i będą wydobywali z siebie te wielkie siły, by móc się stać niepodległym państwem i niepodległym narodem – powiedział Antoni Macierewicz.

W ceremonii wziął udział m.in. prezes IPN Jarosław Szarek i dyrektor Wojskowego Biura Historycznego Sławomir Cenckiewicz.

List do uczestników uroczystości skierowała też premier Beata Szydło. Napisała w nim, że „postawa Anny Walentynowicz budziła podziw w Polsce i na świecie”

Jej śmierć w katastrofie smoleńskiej pozostała niewysłowioną stratą dla Polski i Polaków” – zaznaczyła Beata Szydło.

RIRM

drukuj