Sejm uchwalił ustawę o pomocy dla działaczy opozycji w PRL

Nowela obejmie działaczy opozycji antykomunistycznej oraz osoby represjonowane z powodów politycznych w latach 1956-89. Świadczenie ma być wypłacane tylko osobom w trudnej sytuacji materialnej. 

Warunkiem przyznania pomocy będzie uzyskanie statusu działacza opozycji lub osoby represjonowanej i spełnienie kryterium dochodowego.

Pomoc ma dotyczyć osób, których dochód nie przekracza kwoty odpowiadającej 120 proc. najniższej emerytury lub osób, których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 100 proc. najniższej emerytury.  Izba odrzuciła natomiast wszystkie poprawki PiS-u w tym o podwyższenie kwoty świadczenia.

Dr Jerzy Bukowski, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych podkreśla, że pomoc należy się każdemu działaczowi opozycji komunistycznej. Są to zazwyczaj emeryci i renciści.

Jestem przekonany, że państwo Polskie stać na to, żeby w odpowiedniej wysokości, która nie byłaby utożsamiona z jakąś taką jałmużną w najniższym możliwym wymiarze, przyznać taką pomoc. Przecież państwo polskie stać na to, zwłaszcza tę stronę sejmową, żeby zabezpieczyć ustawą samotnych, starszych ludzi, którzy utracili nie tylko zdrowie – tłumaczy dr Jerzy Bukowski.

Decyzje ws. udzielenia pomocy byłym działaczom będzie podejmował Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych w porozumieniu z IPN. Ponadto osoby z opozycji oraz prześladowani będą mieli prawo do legitymacji i odznaki honorowej.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl