Dziś decyzja Sejmu ws. wsparcia dla opozycjonistów w PRL

Sejm zdecyduje dziś ws. wsparcia finansowego dla działaczy opozycji w PRL. Twój Ruch chce odrzucenia senackiego projektu ustawy w tej spawie. Według dotychczasowych deklaracji, pozostałe kluby opowiadają się za dalszymi pracami nad tą propozycją.

Projekt przewiduje pomoc finansową dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych w latach 1956-1989. Ma być ona świadczona tylko osobom w szczególnie trudnej sytuacji materialnej.

Dziś po 25 latach próbujemy naprawić rachunek krzywd wobec tych wszystkich, dzięki którym dziś możemy cieszyć się wolnością – mówił podczas sejmowej debaty poseł Stanisław Szwed z PiS-u.

Trudno dzisiaj zaakceptować fakt, że w wolnej Polsce prześladowcy żyją w luksusach, pobierają wysokie emerytury, a ludzie będący ich ofiarami i ich rodziny żyją w biedzie, schorowani po pobytach w więzieniach, w ośrodkach internowania – często bez pracy i w wielu przypadkach szykanowani za to, że walczyli z dyktaturą komunistyczną. Dlatego z uznaniem przyjmujemy inicjatywę senatu, aby częściowo wymazać rachunek krzywd wobec tych wszystkich, którym dzisiaj zawdzięczamy wolność. Sam projekt nie rozwiązuje wielu problemów, które dotykają ludzi opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych. Wiele środowisk jednak takiego projektu oczekiwało. Jest to krok w dobrym kierunku – komentuje Stanisław Szwed.

Projekt ustawy jest niewystarczający, ale to krok w dobrym kierunku – ocenia Stanisław Fudakowski, sekretarz Stowarzyszenia „Godność” skupiającego więźniów politycznych czasów PRL-u.

– Ta ustawa nie czyni zadość naszym oczekiwaniom. Wprawdzie czyni zadość postulatowi pochylenia się nad najbardziej poszkodowanymi, w tym sensie, że dzisiaj nie mają za co żyć, ale nie o taką ustawę nam chodzi. Chodziło nam o ustawę, jaką np. wprowadził do życia politycznego po roku 1920 Józef Piłsudski. On wszystkim tym chłopakom z którymi odwojował wtedy Polskę, zagwarantował ustawowo warunki szacunku społecznego i egzystencji ekonomicznej. I to się należy, dlatego że dopiero taka ustawa w wersji Piłsudskiego wprowadza do obiegu publicznego poczucie sprawiedliwości – tłumaczy Stanisław Fudakowski.

Warunkiem przyznania pomocy będzie uzyskanie statusu działacza opozycji lub osoby represjonowanej oraz spełnienie kryterium dochodowego.

RIRM 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl