(fot. PAP)

Sawicki nowym ministrem rolnictwa?

Nowym ministrem rolnictwa zostanie Marek Sawickidowiedziała się nieoficjalnie TVP Info. Wicepremier Janusz Piechociński przedstawił tę kandydaturę premierowi i została ona zaakceptowana. Ofertę otrzymał wcześniej Eugeniusz Grzeszczak z PSL, ale odmówił.

Marek Sawicki był już ministrem rolnictwa w rządzie Donalda Tuska. Odszedł po tzw. aferze taśmowej związanej z nepotyzmem i niegospodarnością w spółce ELEWARR.

Stanisław Kalemba poinformował, że powodem jego rezygnacji jest brak realizacji działań dotyczących zwalczania skutków wystąpienia w Polsce wirusa ASF u dzików. Cena skupu świń spadła przez to nawet o kilkadziesiąt procent, m.in. problem ze sprzedażą wieprzowiny stał się przyczyną protestu rolników. Wczoraj blokowali m.in. drogę krajową nr 2, prowadzącą do przejścia granicznego z Białorusią w Terespolu.

W tej sprawie oprócz wymiaru materialnych strat można mówić również o stratach w wymiarze politycznym – zwrócił uwagę politolog dr Bartłomiej Biskup.

– Są to wyborcy, o których walczy PSL. Straty mogą być dużo większe niż straty materialne dla tej partii. W związku z tym podejmowane są takie a nie inne działania – mówił dr Bartłomiej Biskup.

Najbliższe wybory są planowane na koniec maja. Polacy będą wybierać deputowanych do Parlamentu Europejskiego.

RIRM

drukuj