Premier przyjął dymisję Marka Sawickiego

Premier Donald Tusk zaakceptował dymisję Marka Sawickiego z funkcji Ministra Rolnictwa. Formalny wniosek w tej sprawie ma trafić do prezydenta jeszcze w tym tygodniu. Premier zapowiedział, że w ciągu najbliższych dni osobiście będzie sprawował nadzór nad resortem rolnictwa. Poinformował także, że jest za wcześnie na decyzje personalne, jeśli chodzi o następcę Sawickiego. PiS chce komisji śledczej w tej sprawie natomiast Ruch Palikota konstruktywnego votum nieufności.

Premier opowiedział się także za zmianą zasad obsady spółek Skarbu Państwa, tak by decydował o niej neutralny i wyjęty spod sfer partyjnej polityki komitet nominacyjny. Dodał, że będzie chciał rozmawiać o tym z partnerami z PSL i liderami opozycji.
Tymczasem wyjaśnień od Polski w sprawie afery taśmowej z udziałem polityków PSL,  które dotyczą nieprawidłowego działania Agencji Rynku Rolnego domaga się Komisja Europejska. Rzecznik Instytucji zapowiedział, że jeśli informacje się potwierdzą, Komisja będzie chciała odzyskać fundusze unijne przeznaczone dla rolnictwa. Zaznaczył, że „KE przyjmuje podejście „zero tolerancji” wobec defraudacji i nieprawidłowości”.

Senator Jerzy Chróścikowski, członek senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przewodniczący Solidarności Rolników Indywidualnych uspokaja jednak, że w taśmach nie było mowy o płatności UE.  Dodaje, że są tam wypowiedzi, które świadczą o sprawach dotyczących spółki Elewarr. Firma ta nie jest elementem Agencji Rynku Rolnego. Senator Jerzy Chruścikowski nie widzi podstaw żeby środki, które były nieprawidłowo wykorzystywane miały związek z taśmami. Natomiast sprawami, które zostały ujawnione powinny się zająć wewnętrzne służby i organy.


Pobierz Pobierz

Prawo i Sprawiedliwość jest zdania, że zapowiedzi Donalda Tuska w związku ze sprawą tzw. taśm PSL nie wystarczą. Jedynym sensownym rozwiązaniem jest przeprowadzenie komisji śledczej – podkreśla rzecznik PiS Adam Hofman.

„W okolicach rządu cały czas jest czysta korupcja. Korupcja polityczna i coś, co przypomina aferę Rywina, nie da się tak, że u Tuska dzieje się źle i Tusk to wyjaśni i naprawi, tak już się nie da. Dlatego jedynym rozwiązaniem jest komisja śledcza. Jest ona w tej sprawie niezbędna” – powiedział rzecznik PiS.


Pobierz Pobierz

PiS jak zapowiedział Adam Hofman nie poprze konstruktywnego wotum nieufności wobec rządu, zaproponowanego przez Ruch Palikota. „To nie wchodzi w grę, my takich pomysłów nie przyjmujemy do wiadomości. Liczę na to, że w tym Parlamencie nie będzie większości popierającej ten wniosek” – dodaje Adam Hofman.


Pobierz Pobierz

Według lidera Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry zapowiedź premiera, że nie wyklucza on sprawowania osobistego nadzoru nad resortem rolnictwa w ciągu najbliższych dni, świadczy o bezradności szefa rządu. Jego zdaniem, premier nie decydując się na powołanie w trybie pilnym nowego ministra rolnictwa, pomimo iż, przewiduje to Konstytucja, najwidoczniej obawia się jeszcze większych skandali związanych z nieprawidłowościami w rządowych agencjach rolnych.

W związku z ujawnieniem tzw. taśm PSL Solidarna Polska zapowiedziała skierowanie do szefa rządu wniosku o odwołanie szefów CBA i ABW.

„Oczekujemy, że premier wyegzekwuje odpowiedzialność od szefa CBA i szefa ABW, co spowoduje, że w tych dwóch instytucjach zasiądą inni ludzie. Tacy, którzy będą mieli odwagę i konsekwencję w ujawnianiu tego rodzaju nieprawidłowości, ale i w ich zapobieganiu. W przeciwnym razie takie sytuacje będą dalej miały miejsce” – powiedział Zbigniew Ziobro.


Pobierz Pobierz

Afera taśmowa w PSL-u może być próbą rozgrywki partyjnej między PO a PSL, próbą wymuszenia ustępstw w sprawie reform w KRUS-ie lub prywatyzacji przedsiębiorstw, powiedział Piotr Bączek, były szef Zarządu Studiów i Analiz Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

W tym kontekście Piotr Bączek zauważa, że wcześniej pojawiły się informacje o tym że była to tylko wewnętrzna sprawa Ludowców.


Pobierz Pobierz

Piotr Bączek zwraca uwagę, że afera taśmowa wybuchła wtedy, kiedy w kraju podejmowane są bardzo ważne kwestie m.in. zostaje umorzony wątek cywilny w śledztwie smoleńskim, próba przejęcia Zakładów Azotowych przez Rosjan a także słyszymy o planach sprzedaży akcji banków. Dodatkowo poruszana jest kwestia zmian w systemie emerytalnym rolników.


Pobierz Pobierz

We wtorek Marek Sawicki zapowiedział, że złoży na ręce premiera rezygnację z zajmowanego stanowiska. Decyzja Sawickiego to pokłosie publikacji „Pulsu Biznesu”,  który ujawnił rozmowy Władysława Serafina, szefa kółek rolniczych, z Władysławem Łukasikiem, byłym prezesem Agencji Rynku Rolnego na temat możliwych nieprawidłowości w spółkach związanych z Ministerstwem Rolnictwa.

drukuj