fot. Adam Guz/KPRM

W Muzeum Żołnierzy Wyklętych odsłonięto tablicę poświęconą pamięci Kornela Morawieckiego

W pierwszą rocznicę śmierci legendarnego założyciela „Solidarności Walczącej” Kornela Morawieckiego, w Muzeum Żołnierzy Wyklętych odsłonięto tablicę poświęconą jego pamięci.

Udział w wydarzeniu wzięli udział m. in. syn Kornela Morawieckiego – premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz szef IPN dr Jarosław Szarek.

Kornel Morawiecki w roku 1987 został osadzony w areszcie przy ul. Rakowieckiej. Przebywał wtedy w całkowitej izolacji.  Zaostrzyły się wówczas u niego schorzenia: choroba wrzodowa i zapalenie oka.

Dlatego miejsce, gdzie dziś odsłonięto tablicę poświęconą założycielowi „Solidarności Walczącej” i członkom tego ruchu, nie jest przypadkowe.

Jednocześnie to dziś przypada pierwsza rocznica śmierci Kornela Morawieckiego, który do końca swojego życia angażował się w działalność polityczną i społeczną.

Premier Mateusz Morawiecki mówił podczas uroczystości, że jego ojciec całe życie szukał tego, co najważniejsze – dobra i prawdy.

– Mawiał, że my wszyscy jesteśmy razem ważniejsi niż każdy z nas z osobna. Dając jednocześnie wyraz tym samym wartości, jaką reprezentuje wspólnota niepodległa. Historia Polski, zwłaszcza w ciągu ostatnich stuleci, to historia wolności, to odyseja wolności. XX wiek to fenomen, kiedy do wielkiej idei wolności dodaliśmy naszą oryginalną  myśl  i ideę solidarności   – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Na dziedzińcu Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL zaprezentowano multimedialną wystawę poświęconą Kornelowi Morawieckiemu. Przygotowało ją Stowarzyszenie Solidarność Walcząca wspólnie z Instytutem Dziedzictwa Solidarności.

Dziś o godz. 17 w kościele św. Jozafata w Warszawie przy ul. Powązkowskiej sprawowana będzie Msza św. w intencji Kornela Morawieckiego.

„Solidarność Walcząca” była najbardziej radykalną organizacją wyrosłą w podziemiu po zniszczeniu przez władze komunistyczne legalnego ruchu „Solidarności”.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl