fot. Paweł Palembas

Noworodek pozostawiony w „Oknie życia” w Radomiu

W prowadzonym przez Caritas „Oknie życia” w Radomiu siostry zakonne znalazły nowo narodzonego chłopca – podała w środę Kuria Diecezji Radomskiej.

Chłopiec trafił do „Okna życia” we wtorek po południu. Był zaraz po porodzie, jeszcze zakrwawiony, owinięty w dwa ręczniki i kocyk. Zgodnie z procedurami, siostry od razu wezwały karetkę pogotowia i policję. Dyrektor diecezjalnego Caritas ks. Robert Kowalski poinformował, że dziecko trafiło do szpitala.

„Po wstępnych oględzinach wszystko wskazuje na to, że jest zdrowe” – przekazał dyrektor Caritas.

Przez kilka dni noworodek będzie jeszcze na obserwacji w szpitalu, potem trafi do pogotowia rodzinnego. Po sześciu tygodniach zostanie wszczęta procedura adopcyjna.

To trzecie dziecko pozostawione do tej pory w „Oknie życia”, przy Zgromadzeniu Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, przy ul. Struga w Radomiu.

Pierwsze „Okno życia” zaczęło działać w Niemczech w 1999 r. Pierwsze w Polsce zostało otwarte w 2006 r. w Krakowie. Obecnie w Polsce działa ponad 60 „Okien życia” prowadzonych przez Caritas Polska, w których – do tej pory – pozostawiono prawie 100 dzieci.

„Okno życia” to miejsce, w którym matka może pozostawić anonimowo swoje nowo narodzone dziecko. Otwiera się ono od zewnątrz oraz ma zamontowane ogrzewanie i wentylację. Po otwarciu okna przez osobę pozostawiającą dziecko włącza się alarm, który powiadamia opiekujące się nim osoby. Następnie uruchamiane są procedury medyczno-administracyjne – powiadomione zostaje pogotowie ratunkowe oraz sąd rodzinny.

PAP

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl