Warszawa: seminarium europejskich ombudsmanów

W Warszawie rozpocznie się dziś X Krajowe Seminarium Europejskiej Sieci Rzeczników Praw Obywatelskich organizowane wspólnie przez Polskiego oraz Europejskiego RPO, czyli Irenę Lipowicz i Emily O’Reilly.

Lipowicz poinformowała, że do Polski mają przyjechać, poza O’Reilly, wszyscy europejscy ombudsmani, ponad 120 osób.

Podczas czterodniowego pobytu w Polsce (spotkanie planowane jest na 26-29 kwietnia) rzecznicy będą m.in. gościć w Kancelarii Prezydenta, gdzie zaplanowane jest spotkanie z minister Ireną Wóycicką, spotkać się też mają z szefem MSZ Grzegorzem Schetyną.

. „Myślę, że jest bardzo ważne, aby europejscy ombudsmani zobaczyli, jak wyglądają aktualne wyzwania w zakresie praw człowieka” – dodała Lipowicz.

Poinformowała, że całe wydarzenie rozpocznie się w niedzielę od spotkania Europejskiego RPO i innych rzeczników z organizacjami pozarządowymi. Na poniedziałek i wtorek planowana jest konferencja.

RPO podkreśliła, że przyjęto wszystkie trzy tematy obrad zaproponowane przez stronę polską.

„To są trzy priorytety mojej kadencji, czyli prawa osób starszych, niepełnosprawnych i prawa mniejszości narodowych oraz cudzoziemców” – powiedziała Lipowicz.

 Jak podkreśliła obrady będą okazją do dzielenia się doświadczeniami.

„Jeśli chodzi o prawa osób starszych, będziemy mogli m.in. pochwalić się siecią uniwersytetów trzeciego wieku, a także innymi inicjatywami, jest np. wiele ciekawych działań organizacji pozarządowych. Mamy się czym pochwalić, choć mamy też jeszcze wiele do zrobienia np. w zakresie deinstytucjonalizacji, co pokazał m.in. mój raport na temat opieki nad chorymi na Alzheimera i Parkinsona. Nie będę ukrywała problemów, ale chcę też pokazać, czego dokonaliśmy” – zapowiedziała RPO.

Dodała, że będzie to również okazja, żeby omówić różne tematy bilateralne.

 „Mamy czasem sprawy szczegółowe, jak np. kwestie oddawania dzieci polskich w Norwegii w opiekę zastępczą i konfliktów na tym tle. Ja się zwracałam do norweskiego ombudsmana w tej sprawie, mam nadzieję, że przybędzie na tę konferencję i będę przy okazji mogła omówić tę kwestię” – zaznaczyła.

Spotkanie ombudsmanów będzie także okazją do poruszenia problemów bieżących, np. migrantów usiłujących dostać się do Europy.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl