fot. https://www.gov.pl/web/mswia

W Koszalinie powstanie Wyższa Szkoła Straży Granicznej

Niebawem ma powstać Wyższa Szkoła Straży Granicznej w Koszalinie – poinformował minister spraw wewnętrznych i administracji, Mariusz Kamiński. Nabór ma ruszyć w październiku.

Wyższa Szkoła Straży Granicznej w Koszalinie ma być trzecią – obok Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie i Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie –  szkołą podległą MSWiA.

– Rozpoczynamy bardzo szybką i konkretną drogę do powołania trzeciej wyższej uczelni dedykowanej funkcjonariuszom Straży Granicznej. Podpisujemy z panem ministrem list intencyjny. Mamy przygotowany projekt ustawy, mamy przygotowaną koncepcję powołania wyższej szkoły. Chcemy, żeby projekt trafił do Sejmu jeszcze przed Wielkanocą, aby szybko został przyjęty przez parlament – mówił minister spraw wewnętrznych i administracji, Mariusz Kamiński.

Minister edukacji i nauki, dr hab. Przemysław Czarnek, podkreślał, że „Straż Graniczna wykonuje niezwykle skomplikowaną służbę, która wymaga specjalistycznych kompetencji”.

– Zadania SG skomplikowały się dziś jeszcze bardziej i trzeba mieć świadomość, że najbliższa rzeczywistość to przyszłość, która będzie wymagała od funkcjonariuszy SG wyjątkowych umiejętności i kompetencji. Musi być ujednolicony system szkolenia i musi powstać Wyższa Szkoła Straży Granicznej, która będzie przygotowywała znakomite kadry Straży Granicznej na najbliższą przyszłość – zaakcentował szef resortu edukacji.

Powołanie Wyższej Szkoły Straży Granicznej w Koszalinie to wyraz wdzięczności dla funkcjonariuszy.

– Decyzja o powołaniu uczelni jest z naszej strony formą uznania, jakim rząd darzy SG w kontekście realizacji niezwykle ważnych zadań państwowych, jakie SG wykonuje, ale jest także formą podziękowania dla funkcjonariuszy SG za wzorowe wypełnianie zadań związanych z obroną naszych granic – wskazał minister Mariusz Kamiński.

Odpowiedzialny za dalsze prace nad powołaniem Wyższej Szkoły Straży Granicznej jest wiceszef MSWiA, Paweł Szefernaker. Polityk wyjaśnił, że na pierwszym etapie rozwoju uczelni prowadzone będą studia na kierunku „bezpieczeństwo granicy państwowej”. Na pierwszy semestr zostanie przyjętych co najmniej 40 osób. W dalszej perspektywie planowane są studia II stopnia, podyplomowe oraz inne kierunki. Uczelnia powstanie na bazie Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie.

– Ośrodek w Koszalinie dysponuje infrastrukturą niezbędną do uruchomienia uczelni wyższej, ale zważywszy, że liczba studentów z roku na rok będzie się powiększała, to niezbędne jest przygotowanie dodatkowej bazy logistycznej na potrzeby studentów. SG już pracuje nad przygotowaniem planu inwestycyjnego na kolejne lata, tak aby infrastruktura potrzebna do funkcjonowania dużej wyższej uczelni w przeciągu najbliższych lat także została utworzona – stwierdził wiceminister Paweł Szefernaker.

Obecnie baza dydaktyczna w koszalińskim ośrodku to ponad 40 sal dydaktycznych, ale też inne obiekty, jak pływalnia, symulatory dachowania, okrętu patrolowego oraz nowoczesna strzelnica.

Uczelnia będzie skierowana do trzech grup docelowych – mówił komendant główny Straży Granicznej, gen. dyw. SG Tomasz Praga.

– Pierwszą grupę będą stanowili absolwenci szkół średnich z klas o profilu straż graniczna. Drugą będą stanowili funkcjonariusze pełniący służbę, którzy są zobowiązani do podwyższenia swoich kwalifikacji. Te dwie grupy będą studiowały za darmo, bowiem koszty poniesie Straż Graniczna – podsumował gen. dyw. Straży Granicznej Tomasz Praga.

Trzecią grupą docelową będą studenci, którzy będą napływać z zewnątrz. Absolwenci studiów pierwszego stopnia otrzymają tytuł zawodowy licencjata – czyli zdobędą wyższe wykształcenie – oraz stopień młodszego chorążego SG. Nabór na uczelnie ma rozpocząć się 1 października, a pierwszy semestr nauki w lutym przyszłego roku.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl