fot. PAP/EPA

Ukraina potrzebuje wsparcia

Prezydent Ukrainy zwrócił się do europejskich przywódców. Mówił, że jeszcze w tym roku wspólnie można uwolnić Ukrainę od rosyjskiego zła. Nie może być zawahania, bo wówczas – jak dodał Wołodymyr Zełenski – wojna potrwa lata.

Prezydent Ukrainy, zwracając się od unijnych przywódców, mówił, że jeśli teraz się zawahają, wojna potrwa lata.

– Niech każde spotkanie, każda dyskusja, każdy dzień naszej wspólnej pracy, przybliża powrót pokoju, przybliża uwolnienie naszej ziemi i całej Europy od rosyjskiego zła. Jeśli Europa będzie się wahać, zło może mieć czas na przegrupowanie się i przygotowanie przez lata wojny. Jest w waszej mocy, aby temu zapobiec. W naszej wspólnej mocy jest uwolnienie Ukrainy od rosyjskiej agresji w tym roku – powiedział ukraiński prezydent.

Wołodymyr Zełenski po raz kolejny wskazywał, jak bardzo potrzebne jest Ukrainie uzbrojenie.

– Pomimo tego, że każda godzina na polu bitwy ma znaczenie, opóźnienie w dostawach rakiet dalekiego zasięgu jest już znaczące dla Ukrainy. To nie pozwala nam odepchnąć pozycji rosyjskich terrorystów, w szczególności z Chersonia, Zaporoża i innych naszych miast, które są nieustannie ostrzeliwane przez rosyjskie pociski dalekiego zasięgu – akcentował prezydent Ukrainy.

W kontrolowanej przez Kijów części obwodu chersońskiego ponad 50 wsi jest prawie całkowicie zniszczonych przez rosyjskie wojska – poinformował prezydent Ukrainy. Wołodymyr Zełenski wskazał, że sankcje wobec Rosji muszą zostać rozszerzone, a zwlekanie z nimi jest coraz bardziej niepokojące.

– Nie może być mowy o opóźnianiu decyzji o sankcjach. Co więcej, nie może być mowy o rozmyciu sankcji, zwłaszcza pod manipulacyjną przykrywką bezpieczeństwa żywnościowego. Silne sankcje to bezpieczeństwo, a osłabianie sankcji to zaproszenie do nowych kryzysów – mówił polityk.

Prezydent Ukrainy podkreślał, jak ważne są współpraca i czas w drodze do zwycięstwa Ukrainy.

– Jeśli w naszej współpracy nie będzie opóźnień i stagnacji, jeśli nasze wysiłki będą zdecydowanie skierowane na zwycięstwo Ukrainy, to zwycięstwo będzie już w tym roku. Liczy się czas. Nie tylko miesiące i tygodnie, ale także dni. Tym więcej istnień ludzkich ratujemy. Przez ponad rok wojny na pełną skalę nasza współpraca stale się rozwijała. Czy między naszymi krokami było destrukcyjne opóźnienie? Tak, było. Ale wciąż zmierzaliśmy do wspólnego celu – byliśmy, pracując razem, aby powstrzymać rosyjski terror – podsumował Wołodymyr Zełenski.

Prezydent Ukrainy mówił, że nie można pozwolić na to, by opóźniało się zbliżenie Ukrainy z UE i NATO”. Ukraina – jak dodał – jest gotowa „już w tym roku rozpocząć negocjacje akcesyjne w sprawie członkostwa w Unii”.

Wołodymyr Zełenski po raz kolejny nawiązał do idei zorganizowania międzynarodowego szczytu dotyczącego ukraińskiej propozycji pokojowej.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl