UJ: Trwa Kongres Społecznej Odpowiedzialności Nauki

Na Uniwersytecie Jagiellońskim trwa Kongres Społecznej Odpowiedzialności Nauki – Nauka dla Ciebie z udziałem wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina. Celem kongresu jest popularyzacja nauki.

Kongres Społecznej Odpowiedzialności Nauki na krakowskim Uniwersytecie Jagiellońskim skupia osoby z każdego pokolenia, od przedszkolaków do seniorów. Głównym celem jest popularyzacja nauki, jednak wydarzenie jest również okazją do podsumowania strategii rozwoju polskiej nauki i polskich uczelni. Jednym z filarów tej strategii jest „społeczna odpowiedzialność nauki”. Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin wskazał, że rozwój nauki to rozwój całego państwa. Podkreślił, że działania w tym kierunku nadal będą kontynuowane.

– Chcę zapowiedzieć, że w przyszłej kadencji, jeżeli nadal władzę sprawować będzie rząd Zjednoczonej Prawicy, ten wektor, ten nacisk na popularyzację nauki będzie równie ważny, jak w kadencji obecnej – zaznaczył wicepremier.  

A w obecnej kadencji Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczyło ok. 250 mln złotych na popularyzację nauki. Wspólnie z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie ministerstwo przygotowało wiele projektów, które mają zachęcić dzieci i młodzież do zdobywania wiedzy.

– Uruchomiliśmy tzw. naukobusy i planetobusy, czyli mobilne laboratoria naukowe oraz astronomiczne. Te laboratoria odwiedziły ok. 600 polskich miast – powiedział Jarosław Gowin.  

Wicepremier wspomniał także o sztucznej inteligencji, która jest wielką szansą dla polskiej nauki, ale przede wszystkim dla polskiej gospodarki. Zaznaczył, że trwają pracę nad stworzeniem wirtualnych ośrodków badawczych. Wirtualnych, bo pozbawionych murów, biurek czy komputerów.

– Od tej strony jesteśmy przygotowani. Mamy natomiast rozsiane po Polsce grupki ekspertów w zakresie sztucznej inteligencji i chodzi o to, żeby z jednej strony zacieśnić współpracę pomiędzy nimi, żeby stworzyć taki efekt synergii. Z drugiej strony musimy znaleźć środki na finansowanie ich badań – dodał szef resortu szkolnictwa wyższego.

Jarosław Gowin zaznaczył przy tym, że nakłady finansowe na szkolnictwo wyższe w Polsce są bardzo małe. Wzrost nakładów zaczął się dopiero w 2019 roku, kiedy powstała Konstytucja dla Nauki.

– Weszły również przepisy, które gwarantują coroczny systematyczny wzrost nakładów na szkolnictwo wyższe i naukę w stosunku do PKB. Ten wzrost nie jest bardzo imponujący, ale jest stały – zwrócił uwagę wicepremier.

Stały, czyli zapewniający perspektywę uczelniom i instytutom naukowym – dodał Jarosław Gowin.

Wzrost nakładów obejmie też drugą transzę podwyżek dla pracowników akademickich.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl