Ks. kard. Tarcisio Bertone doktorem honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego

Z kilkudniowa wizytą do Polski przybył Jego Eminencja Ks. Kardynał Tarcisio Bertone, Sekretarz Stanu Jego Świątobliwości Ojca Świętego Benedykta XVI. Pobyt w naszym kraju rozpoczął od królewskiego miasta Krakowa gdzie w Auli Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego, Senat Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II (UPJP2) otrzymał tytuł doktora honoris causa. Jest to pierwszy doktorat honorowy nadany przez tę uczelnię. Transmisję uroczystości przeprowadziły Radio Maryja i Telewizja Trwam.

Ks. dr Robert Nęcek, rzecznik prasowy archidiecezji krakowskiej stwierdził, że ks. kard. Tarcisio Bertone, podobnie jak Ojciec Święty, był gorącym zwolennikiem przekształcenia Papieskiej Akademii Teologicznej w Uniwersytet Papieski Jana Pawła II. Dlatego przyznanie tytułu jest niezwykle ważnym wydarzeniem – powiedział ks. prof. Andrzej Zwoliński, wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Ks. prof. Władysław Zuziak – rektor Uniwersytetu Papieskiego JP II, otwierając nadzwyczajne posiedzenie senatu uczelni odczytał uchwałę senatu wymieniając zasługi ks. kard. prof. Tarcisio Bertone.

Ks. Kard. Stanisław Dziwisz – wielki kanclerz uczelni zwrócił uwagę na wymiar nadania doktoratu najbliższemu współpracownikowi Ojca św. dla samego Uniwersytetu.

Ks. Kardynał Tarcisio Bertone w wygłosił wykład zatytułowany „Rola uniwersytetów katolickich w dziele nowej ewangelizacji”. Uniwersytety katolickie i nowa ewangelizacja stanowią część proroczej misji Kościoła stwierdził ks. kard. Przytoczył słowa orędzia Jana Pawła II na Światowy Dzień Misyjny.


W sobotę 09 czerwca ksiądz kardynał odprawi Mszę św. prywatną w Katedrze Wawelskiej, gdzie uczci św. Stanisława Biskupa Męczennika, patrona Polski. Pomodli się także przy grobie pary prezydenckiej. Następnym miastem, które odwiedzi Eminencja będzie Łódź. Okazją są uroczystości 25-lecia wizyty Jana Pawła II w Łodzi. W ramach tych uroczystości zaplanowano poświecenie siedziby Centrum Studiów Jana Pawła II w Łodzi, którego dokona ks. kardynał Tarcisio Bertone, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej.Teraz, 25 lat później, po wizycie Jana Pawła II w Łodzi, w kalendarz obchodów wpisują się centralne uroczystości z obecnością sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej – podkreśla ks. Rafał Leśniczak z biura prasowego archidiecezji łódzkiej. W pierwszym dniu pobytu w Łodzi ks. kard. Bertone wygłosi wykład w wyższym seminarium duchownym. Natomiast w niedzielę będzie przewodniczył Eucharystii sprawowanej w ramach Święta Eucharystii ustanowionego na pamiątkę wizyty Papieża. Jak zaznacza ks. Leśniczak, obecność ks. kard. Bertonego w Łodzi to duże wyróżnienie. Przypomina dwa niepowtarzalne momenty, które znalazły się w programie wizyty Jana Pawła II: spotkanie z łódzkimi włókniarkami oraz spotkanie na Lublinku, kiedy Ojciec Święty celebrował Mszę św., podczas której 1500 dzieci przyjęło Pierwszą Komunię Świętą.

Trzecim miastem będzie Bydgoszcz, gdzie z Jego udziałem zostanie otwarte Centrum Studiów Ratzingera. W dniu otwarcia Centrum kard. Bertone wygłosi „Wkład Józefa Ratzingera/Benedykta XVI w refleksję etyczną nad współczesną ekonomią”. Celem tego przedsięwzięcia jest promocja wiedzy i studiów z zakresu teologii i nauczania ks. prof. Józefa Ratzingera – mówi w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” profesor Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy ks. dr Mariusz Kuciński, który pokieruje jego pracami.

Ośrodek będzie koordynował współpracę i dialog między uczelniami, różnymi instytucjami zajmującymi się badaniem dorobku ks. prof. Ratzingera – dodaje. Centrum będzie się mieścić w KPSW, z którą umowę podpisała Fundacja Watykańska Józefa Ratzingera – Benedykta XVI. Ksiądz kardynał prof. Tarcisio Bertone w uznaniu osiągnięć na polu naukowym, społecznym i kulturowym zostanie odznaczony przez Senat Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy jej najwyższym wyróżnieniem – tytułem profesora honorowego. Tytuł ten zostanie przyznany po raz pierwszy w dwunastoletniej historii uczelni.

Swoją wizytę w Ojczyźnie błogosławionego JP II Sekretarz Stanu zakończy w Gdańsku, gdzie przybywa na zaproszenie Metropolity Gdańskiego na uroczystość 25-lecia pobytu Jana Pawła II na Wybrzeżu, gdzie Papież sprawował Eucharystię w intencji ludzi pracy, tutaj również celebrowana będzie Msza Św. pod przewodnictwem ks. kard. Tarcisio Bertonego. W ramach programu Ks. Kard. Tarcisio Bertone poświeci pomnik wielkiego Polaka, patrioty Gen. Józefa Wybickiego.

Pragniemy przypomnieć, że Ks. Kardynał juz trzykrotnie udzielał wywiadu dla TV Trwam i Radia Maryja i to On właśnie podpisał Przesłanie Ojca Świętego Benedykta XVI na XX-lecie ewangelizacyjnej działalności radia Maryja

drukuj

Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl