Wydarzenia wpisane w plan Boży

7 czerwca, przed 15 laty, po raz pierwszy jako Papież, Jan Paweł II odwiedził sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Już wtedy swoją posługę na Stolicy św. Piotra określił jako pontyfikat miłosierdzia.

Myślą wracamy do wydarzeń sprzed 15 lat, kiedy po raz pierwszy jako Papież przybył do Łagiewnik Jan Paweł II i już wtedy przekazał nam zadania, jakie mamy pełnić w tym miejscu, troskę o to, aby to miejsce promieniowało na cały świat – podkreśla ks. bp Jan Zając, rektor sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach. Na zakończenie wczorajszego jubileuszu skierowano telegram do Ojca Świętego Benedykta XVI nawiązujący także do tego, jak wielkim darem była dla sanktuarium jego wizyta i udzielone błogosławieństwo w wypełnianiu apostolstwa Bożego Miłosierdzia. Znalazły się w nim także zapewnienia o nieustannej modlitwie w zawierzeniu Piotrowego posługiwania Panu Jezusowi Miłosiernemu.
Siostra Elżbieta Siepak, rzecznik Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, podkreśla, że to nie przypadek, że 150 lat temu matka Teresa Ewa, z książąt Sułkowskich hrabina Potocka, założyła pierwszy w Polsce dom miłosierdzia, którego poświęcenie dało początek Zgromadzeniu Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Polsce. (Główne uroczystości dziękczynne odbędą się 1 listopada w Warszawie, w domu generalnym zgromadzenia). Zgromadzenie powstało po to, aby ratować upadłe kobiety. I właśnie do tego zgromadzenia powołał Bóg Helenę Kowalską – Siostrę Faustynę, i przekazał jej wielką misję głoszenia tajemnicy Miłosierdzia Bożego wszystkim duszom. 15 lat temu Jan Paweł II modlił się przed łaskami słynącym obrazem Miłosierdzia Bożego i wygłosił krótkie wystąpienie, jak ocenia siostra Elżbieta, niezwykle ważne nie tylko dla sanktuarium czy sióstr, ale dla wszystkich pielgrzymów, którzy tutaj przybywają. – Ojciec Święty powiedział, że stąd zabrał orędzie o Bożym Miłosierdziu na Stolicę Piotrową i że ono kształtuje obecny pontyfikat – podkreśla. Podczas tej wizyty Papież złożył swój podpis na makiecie rozbudowy sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Pięć lat później, w sierpniu 2002 roku, Jan Paweł II ponownie przybył do sanktuarium, po raz ostatni, tym razem po to, aby konsekrować nowo wzniesioną świątynię i zawierzyć świat Bożemu Miłosierdziu. Centralne obchody rocznicowe związane z tym wydarzeniem odbędą się 17, 18 i 19 sierpnia. – Gdy Ojciec Święty zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu, byliśmy zaskoczeni, nie potrafiliśmy tego wówczas jeszcze właściwie zrozumieć. Dzisiaj, po 10 latach, widać bardzo wyraźnie, że do Łagiewnik pielgrzymuje cały świat, rocznie przybywa tutaj ponad milion pielgrzymów ze 120 krajów świata – zaznacza Przemysław Bednarz z Fundacji Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Zwraca uwagę na niezwykły fakt, że w II Światowym Kongresie Bożego Miłosierdzia, który odbył się w sanktuarium w zeszłym roku, uczestniczyło 2300 osób z aż 72 krajów świata. To wielkie wydarzenie dokumentuje wydany po kongresie album ze wszystkimi wystąpieniami wygłoszonymi podczas tego światowego spotkania apostołów Bożego Miłosierdzia. Do książki jest załączona płyta będąca zwiastunem pełnometrażowego filmu o kongresie, którego premiera odbędzie się 26 lipca. Znajdzie się na nim m.in. świadectwo francuskiej zakonnicy s. Marie Simon-Pierre, której medycznie niewytłumaczalne uzdrowienie z choroby Parkinsona uznano za cud potrzebny do beatyfikacji Jana Pawła II. Dziś w sanktuarium wręczone zostaną nagrody dla najmłodszych apostołów Bożego Miłosierdzia, autorów najlepszych prac konkursu plastycznego „Uczynki miłosierdzia względem bliźnich”.

drukuj

Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl