74. rocznica aresztowania przez Niemców 184 wykładowców

Dziś obchodzimy 74. rocznicę aresztowania przez gestapo 184 wykładowców UJ oraz innych uczelni, którzy przybyli na odczyt do gmachu Collegium Novum.

6 listopada 1939 roku pracownicy naukowi stawili się na polecenie okupacyjnych władz w celu wysłuchania wykładu na temat:. „niemieckiego punktu widzenia w sprawie nauki i szkolnictwa wyższego”. Wykład miał być wygłoszony przez Brunona Müllera, dowódcę jednego z oddziałów Einsatzkommando stacjonującego w Krakowie. Zamiast wykładu wydał on krótkie oświadczenie. Stwierdził w nim, iż rok akademicki rozpoczął się bez uzyskania zgody niemieckich władz. Dodał, że wykładowcy cechują się wrogim nastawieniem względem niemieckiej nauki. Dlatego zostaną przewiezieni do obozu koncentracyjnego. Wszelkie próby sprzeciwu ukarane zostaną śmiercią.

Aresztowanie tylu profesorów w Krakowie, ale również inne akcje niemieckiego okupanta były wcześniej zaplanowane, czyli planowano eliminowanie – także fizyczne – polskiej inteligencji. W tym kontekście należy przypomnieć działania sowieckie, gdyż wywożenie oficerów polskich, ale także polskiej inteligencji do Katynia i innych miejsc było skoordynowane z akcją AB – zwrócił uwagę prof. Mirosław Piotrowski.

Eksterminacja narodu polskiego była jedną z głównych idei niemieckiej wizji nowego ładu w Europie. W taki właśnie sposób niszczyli oni naszą inteligencję. Skutki odczuwalne są do dziś.

Tych ludzi oczywiście zabrakło, ale nie tylko ich. Cała rzesza innych była eksterminowana i to sprawiło, że władza komunistyczna mogła poczuć się pewnie i bezpiecznie, choć brakowało jej inteligencji – powiedział prof. Mirosław Piotrowski.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl