fot. Nasz Dziennik/Marek Borawski

Będą pieniądze na identyfikację ofiar totalitaryzmu?

Do premiera trafił wniosek o przekazanie środków z rezerwy budżetowej na finansowanie działań Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmu. Złożył go prof. dr hab. n. med. Andrzej Ciechanowicz, rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wniosek zakłada dotację z tegorocznej ogólnej rezerwy budżetowej, która ma zostać wykorzystana na sfinansowanie dalszych prac nad identyfikacją ofiar przez Polską Bazę Genetyczną.

Na początku baza działała na zasadzie środków własnych uniwersytetu, później doszły składki społeczne. Ta pula wyczerpała się i podjęto decyzję o tym, aby źródło finansowania było po stronie państwa. Stąd spotkanie z szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Na tym spotkaniu ustalono, iż rektor Ciechanowicz w tym roku wystąpi o możliwość skorzystania z ogólnej rezerwy budżetu państwa – powiedział Andrzej Arseniuk, rzecznik prasowy IPN.

Badania nad ustaleniem tożsamości ofiar są bardzo wymagające – podkreślił dr Andrzej Ossowski, koordynator projektu.

Przede wszystkim potrzebny jest park maszynowy, dostęp do odczynników chemicznych i doświadczenie ludzi. Trzeba pamiętać, że jest to jedno z najtrudniejszych zadań identyfikacyjnych w obrębie naszego kraju. Nikt, nigdy takiego zadania się nie podjął. Bez zaangażowania wielu ludzi nie byłoby to możliwe – zwrócił uwagę Andrzej Ossowski.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej podjął decyzję, iż z przyszłorocznego budżetu IPN wyłączy się milion złotych. Kwota ta będzie wskazaną rezerwą na finansowanie działania Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmu w celu kontynuowania badań genetycznych.

RIRM

drukuj