fot. PAP/Mateusz Marek

Min. P. Czarnek podpisał porozumienie z Uniwersytetem Jagiellońskim na zapewnienie gotowości infrastruktury badawczej NCPS SOLARIS

200 milionów złotych trafi do Uniwersytetu Jagiellońskiego na prowadzenie badań naukowych z zakresu promieniowania synchrotronowego. Wsparcie przekazał resort edukacji i nauki.

Ministerstwo Edukacji i Nauki przekaże w latach 2021-2025 Uniwersytetowi Jagiellońskiemu 200 milionów złotych. [czytaj więcej]

– Na badania, które są w ramach wsparcia badań naukowych i prac rozwojowych z wykorzystaniem infrastruktury badawczej Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS – tłumaczył minister prof. Przemysław Czarnek.

Przy krakowskiej uczelni znajduje się najstarszy w Polsce synchrotron. Od początku swojej działalności wykorzystuje najnowocześniejsze technologie i jest najbardziej innowacyjnym centrum w Europie. Do dalszego rozwoju potrzebne jest wsparcie finansowe – mówi rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Jacek Popiela.

– Te pieniądze nie tylko umożliwią normlane codzienne funkcjonowanie, ale także uruchomienie kolejnych linii technologicznych, które będą otwarte dla całego środowiska naukowego Polski i Europy – zwrócił uwagę prof. Jacek Popiela.

To wielki dzień dla całego środowiska naukowego, bo badania prowadzone w Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS służą nie tylko naukom ścisłym, ale także humanistycznym – podkreśla rektor krakowskiej uczelni.

MEiN_NCPS_SOLARIS_prezentacja

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl