fot. PAP/Tomasz Gzell

Statut dla Akademii Zamojskiej

Akademia Zamojska w pełni rozpoczęła swoją działalność. Po 237 latach w zabytkowej kamienicy w Zamościu znów gromadzą się studenci.

Dokument nadania statutu Akademii Zamojskiej rektorowi Akademii, dr hab. Pawłowi Skrzydlewskiemu, wręczył prof. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.

– Na podstawie art. 7 us. 5 ustawy z dnia 8 lipca 2021 roku o utworzeniu Akademii Zamojskiej nadaje pierwszy statut Akademii Zamojskiej, aby dzieło to rozwijać i pomnażać – powiedział prof. Przemysław Czarnek.

Akademia Zamojska została utworzona w 1594 roku przez Jana Zamoyskiego. Jednak tuż po pierwszym zaborze w 1784 roku została zlikwidowana. Teraz po 237 latach znów na zabytkowej kamienicy przy ulicy Pereca zawieszono szyld Akademii Zamojskiej.

– To jest wielka szansa dla tego ośrodka naukowego, jakim jest Zamość. To wielka szansa dla uczelni, mieszkańców Zamościa, całego regionu, województwa lubelskiego i dla całej Polski – podkreślił szef MEiN.

Akademia Zamojska została utworzona na bazie istniejącej Uczelni Państwowej im. Szymona Szymonowica. Była to inicjatywa grupy posłów z Prawa i Sprawiedliwości oraz Kukiz’15.

TV Trwam News

drukuj