fot. PAP/Tomasz Gzell

Nowe materiały w Archiwum Akt Nowych

Kolejne cenne materiały z okresu PRL już wkrótce będą dostępne dla badaczy. Do Archiwum Akt Nowych trafiły akta Konspiracyjnego Komitetu Katyńskiego. Jego działacze, narażając się na represje, obalali komunistyczne kłamstwa na temat zbrodni katyńskiej.

31 lipca 1981 roku na warszawskich Powązkach Wojskowych w Dolince Katyńskiej wzniesiono pierwszy w Polsce Pomnik Katyński. Stał on zaledwie kilkanaście godzin, ponieważ SB nakazała zarządowi cmentarza go zdemontować. Pomnik zbudowali członkowie Komitetu Katyńskiego.

We wtorek akta trafiły do Archiwum Akt  Nowych – przekazał Mariusz Olczak, dyrektor tej instytucji.

– To archiwum trafia do zbioru państwowego na oczach świadków historii; na oczach ludzi, którzy tworzyli czyny upamiętnione w tych dokumentach – podkreślił Mariusz Olczak.

Komitet Katyński powołali w 1979 ksiądz prałat Wacław Karłowicz i Stefan Melak. Za cel postawiono sobie mówienie prawdy o mordzie dokonanym przez NKWD na polskich oficerach w 1940 r. W ramach jego działalności fundowano tablice w kościołach, organizowano tajne wykłady i prelekcje.  Stefana Melaka w jego działalności wspierała grupa przyjaciół oraz bracia: Arkadiusz, Sławomir i Andrzej.

– Być w owym czasie przewodniczącym Komitetu Katyńskiego i Kręgu Pamięci Narodowej to nie była łatwa sprawa. Stefan nie miał biura, sekretarki, budżetu i telefonów. Korzystał z tego, co zabezpieczyli mu koledzy, bracia, znajomi  i ludzie dobrej woli – wspominał Andrzej Melak, przewodniczący Komitetu Katyńskiego.

Do Archiwum Akt Nowych trafił zaledwie odsetek dokumentów wytworzonych przez Komitet Katyński. W stanie wojennym część z nich zakopano na rodzinnej posesji Melaków  i jest nadzieja, że zostaną one odzyskane, ale część materiałów uległa zniszczeniu.

– Część dokumentacji oddanej do ukrycia w różnych miejscach została spalona, by nie ulec dekonspiracji. Jednak wiele dokumentów ocalało i jest dowodem na to, co robiliśmy – ocenił przewodniczący Komitetu Katyńskiego.

Trwałą pamiątką odwagi Komitetu Katyńskiego jest Pomnik Katyński w Warszawie na Starym Mieście.

              TV Trwam News

drukuj