Kontrowersje wokół pochówku S. Kociołka

Stanisław Kociołek zwany „Krwawym katem Trójmiasta” został pochowany na Wojskowych Powązkach w Warszawie. Pochówek na terenie narodowej nekropolii został oprotestowany przez organizacje patriotyczne.

Kociołek uchodzi za jednego z głównych winowajców masakry robotników na Wybrzeżu w 1970 r. Podczas tłumienia manifestacji przeciwko podwyżkom cen w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Elblągu od strzałów milicji i wojska zginęło 45 osób, a 1165 zostało rannych. Po tych wydarzeniach były wicepremier zyskał sobie miano „Krwawego kata Trójmiasta”. Z decyzją o pochówku na Wojskowych Powązkach nie mogą pogodzić się organizacje patriotyczne i kombatanckie.

– Jeżeli ktoś całe swoje życie służył złej sprawie, był zdrajcą Polski, to nie zasługuje na pochówek na cmentarzu, na którym z wielką fetą chowa się tych, przeciwko którym on walczył, czyli prawdziwych bohaterów Polski niepodległej – stwierdził Jerzy Bukowski, Rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych.

Środowiska patriotyczne zgodnie podkreślają, że rządzący nie powinni dopuszczać do tak haniebnych sytuacji, kiedy to „Kat wybrzeża” zostaje pochowany niedaleko kwatery „Ł”, gdzie wciąż w dołach śmierci spoczywają ofiary reżimu komunistycznego.

– Jeżeli (…) w ciągu kilkunastu dni chowa się jednocześnie bohaterów Polski podziemnej, żołnierzy niezłomnych zamordowanych przez komunistów, a pochowanych w anonimowych dołach śmierci na łączce przenosi się do panteonu narodowego, a potem chowa się na tym samym cmentarzu Stanisława Kociołka, byłego wicepremiera PRL zwanego „Krwawym katem Trójmiasta”, osobę w dużej mierze odpowiedzialną za mordowanie robotników w roku 1970 na Wybrzeżu, to ja się pytam: w jakiej Polsce my żyjemy? – dodał Jerzy Bukowski.

Pochówek komunistycznego dygnitarza na Wojskowych Powązkach to nie pierwsze kontrowersyjne wydarzenie w ostatnim czasie.  Wcześniej spoczęli tam gen. Wojciech Jaruzelski oraz płk Jan Ptasiński, których pochówek w tym miejscu również wywołał społeczne oburzenie.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl