fot. PAP/ Marcin Bielecki

Podkarpackie: Wkrótce rykowisko jeleni; słychać pojedyncze porykiwania

Wkrótce na Podkarpaciu, głównie w Bieszczadach i Beskidzie Niskim, rozpocznie się okres godowy, rykowisko jeleni karpackich. Weźmie w nim udział – jak szacują leśnicy – ponad 2,5 tys. dojrzałych byków.

„W tej chwili w górach i na pogórzu możemy usłyszeć pojedyncze porykiwania. Niebawem jednak będą bardziej intensywne. Towarzyszyć im będą uderzenia wieńcami o drzewa” – powiedział w środę rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, Edward Marszałek.

Rykowisko – zauważył – zaczyna się, kiedy w nocy temperatura powietrza spada do kilku stopni Celsjusza.

Jak zaznaczył rzecznik, w trakcie rykowiska dojrzały byk gromadzi wokół siebie stadko łań. Toczy o nie walkę z konkurentami.

„Rywalizują tylko silne i zdolne do prokreacji osobniki. Słabszy konkurent zazwyczaj ginie” – wyjaśnił rzecznik krośnieńskiej RDLP.

Przypomniał, że już za kilka dni godowy ryk jelenia można będzie usłyszeć najczęściej wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Wielu turystów myli go z rykiem niedźwiedzi.

Na Podkarpaciu, głównie w Bieszczadach i Beskidzie Niskim, żyje około 12,4 tys. jeleni. Po zakończeniu drugiej wojny światowej w południowo-wschodniej Polsce ich populację szacowano na niespełna 100 osobników.

drukuj