fot. PAP/Lech Muszyński

[TYLKO U NAS] T. Kudyba: Odra jest zanieczyszczana od dziesięcioleci, a uaktywnia się to przy bardzo niskim stanie wód i wysokich temperaturach

W październiku 2021 roku Wody Polskie rozpoczęły weryfikację formalno-prawną dot. czynnych i nieczynnych urządzeń wodnych, służących do odprowadzania do rzek ścieków lub wód opadowych i roztopowych. Paweł Rusiecki, wiceprezes Wód Polskich, powiedział dla magazynu „Nie przelewaj”, emitowanego (27 grudnia 2021) na antenie TV TRWAM, że „zdiagnozowano około 20 tysięcy wylotów, z czego ponad 6 tysięcy nie ma pozwoleń”. Skala problemu była na tyle duża, że podjęto współpracę z samorządami i lokalnymi przedsiębiorstwami. „Wody Polskie przekazały do samorządów i instytucji w poszczególnych województwach informacje. Gdzie są dalsze konsekwencje kontroli? Czy w ogóle takie kontrole w województwach, w miastach, gminach mają miejsce? Od tamtego momentu powinna ruszyć ogólnopolska kampania, w ramach której szuka się rur ściekowych i zanieczyszczeń, ponieważ Odra jest skażona na całej swojej długości” – akcentowała Teresa Kudyba, wiceprezes Stowarzyszenia Polskich Mediów i autorka magazynu „Nie przelewaj”, w sobotniej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

W grudniu 2021 roku w programie „Nie przelewaj. Ścieki i zanieczyszczenia” na antenie Telewizji Trwam Paweł Rusiecki, mówił, że w ramach programu „Na straży czystych rzek” Wody Polskie podjęły szereg działań, w ramach których zostały przeprowadzone kontrole urządzeń wodnych, służących do odprowadzania bezpośrednio do rzek ścieków lub wód opadowych i roztopowych. „Zdiagnozowano około 20 tysięcy tego typu wylotów, z czego ponad 6 tysięcy nie ma pozwoleń, a to oznacza problem. Skala ilości wylotów jest tak duża, że prace zaczęto realizować z samorządami oraz przedsiębiorcami, abyśmy mogli wspólnie podjąć działania i dokonać analizy, a w konsekwencji wykluczyć możliwość zanieczyszczenia rzek ściekami”.

Teresa Kudyba w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja odniosła się do słów wiceprezesa Wód Polskich. Wiceprezes Stowarzyszenia Polskich Mediów oceniła, że „Odra jest zanieczyszczana od dziesięcioleci, a uaktywnia się to dziś przy nadzwyczaj niskim stanie wód i wysokich temperaturach”.

– Przepłynęłam jachtem motorowym Odrę. W czerwcu, lipcu i na początku sierpnia. Napisałam o tym reportaż „Moja Uodra. Z Januszkowic do Berlina” na łamach portalu polskiemedia.org i na łamach Nowej Trybuny Opolskiej. Za Ścinawą płynęło szambo. Widziałam to z koleżankami już 27 czerwca. Mam setki zdjęć, które udowadniają zanieczyszczenia na Odrze. 28 lipca widziałyśmy Wartę w Kostrzynie nad Odrą. Była w beznadziejnym stanie. Za Kostrzynem brnęłyśmy trzy razy w szambie, a nie w rzece. Mam z tego miejsca zdjęcia śniętych ryb. Cała Odra jest zatruta. Przeczytałam dziś wypowiedź dr. hab. inż. Mariusza Czopa, profesora Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, który ocenił, że Odra jest miejscem zrzucania ścieków z wielu zakładów, w tym z kopalń. (…) Odra jest zanieczyszczana od dziesięcioleci, a uaktywnia się to przy bardzo niskim stanie wód i wysokich temperaturach – podkreśliła gość Radia Maryja.

fot. Teresa Kudyba

Teresa Kudyba przepłynęła rzekę Odrę. Wędrówkę po rzece rozpoczęła w czerwcu, a zakończyła w sierpniu. Po drodze doświadczyła realiów, jakie panują na rzece. Zwróciła uwagę, że śnięte ryby zauważyła już w czerwcu, kiedy rozpoczęła rejs po Odrze. [czytaj więcej]

– Powiem tak:  jak już coś się wydarzy, dojdzie do katastrofy, to nagle wszyscy się budzą i dopiero wtedy mówimy, że ktoś zatruł rzekę, bo widzimy śnięte ryby. Nie analizujemy tego, co dzieje się przez dziesięciolecia. (…) Teraz szukamy jednego winnego. Policja wyznaczyła nagrodę dla osoby, która pomoże w ujęciu sprawcy. Mówi się o Oławie i Lipkach. (…) Warto zwrócić uwagę, przypatrzeć się temu, co dzieje się na całej Odrze. To nie jest tak, że w Oławie 26 czy 27 lipca zauważono śnięte ryby. My obserwowałyśmy, że Odra miejscami jest czystsza, miejscami bardzo brudna. Jest to silnie związane z zarządzaniem gospodarką ściekową w konkretnych gminach – mówiła gość Radia Maryja.

Zdaniem wiceprezes Stowarzyszenia Polskich Mediów problem zanieczyszczenia Odry wynika z wieloletnich zaniedbań w zakresie wymierzania sprawiedliwości tym, którzy powodowali zanieczyszczenia rzek.

fot. Teresa Kudyba

Wiceprezes Stowarzyszenia Polskich Mediów wskazała, aby na problem zanieczyszczenia Odry spojrzeć całościowo, wysłuchać opinii naukowców i ludzi pływających po Odrze.

– W mediach słyszymy, że szuka się winnego w Oławie, Lipkach na Kanale Gliwickim. Nie sądzę, aby katastrofie winien był jakiś „jeden zrzut”. Apeluję, aby spojrzeć na problem całościowo, nie linczować medialnie przedsiębiorców i prezesów. Zbadać Odrę od źródła do ujścia. Kapitanowie żeglugi śródlądowej mówili mi wielokroć do kamery, że nielegalne zrzuty robi się w weekendy, gdy inspekcje odpowiedzialne za monitoring czystości wód nie pracują. Mają weekend  – twierdzi gość Radia Maryja.

fot. Teresa Kudyba

29 września Stowarzyszenie Polskich Mediów organizuje w Januszkowicach Kongres Polskich Mediów, poświęconych wodzie. Na kongres zaproszeni zostaną przedstawiciele wielu środowisk, związanych z gospodarowaniem na Odrze.

Całą rozmowę z Teresą Kudybą można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl