fot. pixabay.com

Kary za nieuczciwe praktyki na rynku zbóż

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) od kilku lat przygląda się rynkowi zbóż. Za nieuczciwe kontrakty nakłada kary.

 Spółka „PolishAgri” to lider eksportu zbóż w zachodniej Polsce. UOKiK nałożył na nią karę w wysokości ponad 300 tys. zł za nadużywanie przewagi kontraktowej.

– Rolnicy, którzy są najczęściej indywidualnymi gospodarstwami  produkującymi jęczmień, pszenicę i pszenżyto, mają kontrakty, które niestety – naszym zdaniem – są bardzo nieuczciwe. Są one nieuczciwym wykorzystaniem  przewagi kontraktowej – powiedziała Małgorzata Cieloch, dyrektor Departamentu Komunikacji UOKiK.

 System działania nie jest skomplikowany.

 – Polega to na tym, że jeżeli występuje gradobicie, susza czy jakaś siła wyższa, na którą rolnik nie ma żadnego wpływu, to mimo wszystko –  zgodnie z kontraktem, który podpisał na początku roku – niestety musi dostarczyć zboża – wyjaśniła Małgorzata Cieloch.

 Jeśli rolnik tego nie zrobi, może zakupić zboże na tzw. rynku wolnym, żeby dostarczyć je do spółki.

– Jeśli tego nie może zrobić, to istnieje jeszcze tzw. zakup zastępczy, który „PolishAgri” wykonuje za rolnika, a rolnik musi za to zapłacić – poinformowała dyrektor Departamentu Komunikacji UOKiK.

To nie pierwsza taka kara nałożona przez UOKiK. W maju br. karą ponad 2 mln zł obciążony został inny skupujący zboża od rolników, czyli spółka Cefetra. Oprócz tego wszczętych jest siedem postępowań wyjaśniających.

– W tej chwili, oprócz rynku zbóż, badamy również rynek dostaw do wielkich sieci handlowych – dodała.       

Raport w tej sprawie  ukaże się za kilka tygodni.

 TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl