fot. pixabay.com

Opady deszczu spowalniają żniwa

Opady deszczu spowalniają żniwa. Rolnicy coraz bardziej obawiają się o jakość tegorocznego ziarna, które zaczyna porastać w kłosach.

Tegoroczne żniwa dla rolników są wyjątkowo trudne. Z jednej strony ceny za sprzedane płody rolne są niskie, z drugiej zbiory przerywają opady deszczu. Kombajny niemal w całej Polsce nie mogą wyjechać na pola.

Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, Wiktor Szmulewicz, wskazał, że deszcz ma wpływ na wszystkie ziarna. Jeśli pogoda się nie zmieni, to zaczną obrastać w kłosach.

– Ziarna osiągnęły pełną dojrzałość. Jak dostaną wody, to w naturalny sposób one w kłosach wschodzą, tak jakby miały wzejść na polu, dlatego jakość tego zboża będzie o wiele gorsza. Mnóstwo zbóż jest jeszcze niesprzątniętych, a w niektórych przypadkach stoi jeszcze rzepak – mówił Wiktor Szmulewicz.

Izba Zbożowo-Paszowa w swoim komunikacie wskazała, że nieco lepiej sytuacja wygląda na południowym zachodzie kraju, gdzie zbiory jęczmienia ozimego już się zakończyły, a pszenicę ozimą zebrano z ponad 50 proc. areału upraw. Gorzej jest w województwach położonych na południowym wschodzie i północy kraju. Tam lokalnie zbiory jęczmienia ozimego jeszcze trwają, a zbiory pszenicy ozimej i pozostałych zbóż ozimych są w początkowej fazie.

Rolnicy czekają na poprawę pogody, w przeciwnym razie gospodarze odnotują znaczne szkody.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl